Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce actiune pot face
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce actiune pot face

Mama mea a avut un frate care a decedat,are doi copii dintr-o casnicie si alti doi copii dintr-o relatie extraconjugala dar pe care i-a recunoscut ca fiind ai lui. In casnicie, dupa 20 ani ,sotia l-a parasit si s-a mutat la una din ficele sale unde a stat 23 ani si a decedat. De atunci sotul a ramas singur si neajutorat si in urma cu un an s-a inbolnavit iar mama mea l-a ingrijit, l-a dus la spital dar boala l-a rapus si a decedat. Am incercat sa luam legatura cu fica lui pentru al ingriji si al inmorminta dar a refuzat acest lucru si mama mea a fost obligata sa il inmorminteze. Ce actiune pot inainta pentru a-mi recupera banii cheltuiti pentru ca ea nu are nici o reactie, sau odata cu declararea succesiunii ma pot asocia si eu cu vreo actiune?
Deschideti o actiune in pretentii fata de mostenitor.
Daca fratele era asigurat sau pensionar, mama are drept sa ceara si de la casa de pensii un ajutor de inmormantare, facand dovada ca dansa a cheltuit cu inmormantarea.
Pentru diferenta de bani, va adresati instantei in termen de 3 ani, veti taxa 3% din valoarea pretinsa