Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din indiviziune

Socrul meu, veteran de razboi a mostenit impreuna cu fratii si surorile lui mai multe suprafete de teren intra si extravilan. Care sunt pasii obligatorii pe care trebuie sa-i faca ?
Daca au certificat de mostenitor si titlu de proprietate vor face partaj pentru a se stabili concret ce ia fiecare din mostenire.
Daca au facut succesiunea dupa autorul lor, atunci printr-un partaj voluntar la notariat sau partaj in instanta solicita iesirea din indiviziune asupra tututror suprafetelor mostenite.
Se vor depune actele de proprietate si actele de stare civila in dovedirea calitatilor de mostenitori si a bunurilor aflate in indiviziune.
Se va face o expertiza tehnica care sa stabileasca valoarea ternurilor si daca se poate face atribuirea lor in natura catre fiecare mostenitor.
Daca terenurile nu au valori egale, ele se vor egaliza prin plata unor sulte.