avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune cu partaj voluntar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune cu partaj voluntar

Mama mea a decedat in urma cu 6 saptamani.In urma decesului ar trebui sa deschidem succesiunea,la care ar trebui sa venim eu,fratele meu si tata.In urma unui consiliu de familie tatal nostru a decis sa cedeze toate partile care-i revin in urma succesiunii,parte catre mine,parte catre fratele meu,respectiv parti din mai multe apartamente,tocmai pentru a nu avea discutii ulterioare cu fratele meu dupa decesul tatalui nostru.
Ni s-a recomandat de catre un notar sa facem succesiunea dupa care tatal nostru sa faca atat cu mine cat si cu fratele meu contracte de vanzare-cumparare pentru partile care-i vor reveni,lucru care ar duce inevitabil la taxe mari la tranzactii.Un alt notar ne-a recomandat sa facem succesiunea cu partaj voluntar astfel ca in momentul primirii certificatelor de mostenitor imparteala cu privire la bunuri sa fie facuta si pentru viitor,asta cu taxe substantial mai mici.
Este posibil sa finalizam succesiunea cu partaj voluntar sau nu avem de ales decat varianta cu vanzarea partilor de la fiecare la fiecare ?
Cel mai simplu este ca tatal dvs. sa renunte la succesiunea mamei, astfel ca doar dvs si celalalt frate sa o mosteniti, in parti egale. Din masa succesorala a mamei fac parte cote de cate 1/2 din bunurile imobile detinute in proprietate comuna cu tatal, plus bunurile sale proprii.
Tatal va da o declaratie de renuntare la succesiune, care se va atasa la dosarul succesoral, si astfel certificatul de mostenitor va mentiona ca mostenitori doar pe cei doi frati.
Partajul intre dvs. si frate se poate face voluntar, la notar, sau pe cale judecatoreasca, prin cerere de iesire din indiviziune. Partajul seface prin atribuirea fiecarui imobil, pe cat posibil, cate unui mostenitor. Astfel, daca mama a lasat mostenire doua imobile bunuri ale sale proprii, prin partaj se atribuie cate unul fiecarui frate, iar cel care a primit un imobil mai valoros poate achita celuilalt frate o sulta.
Daca mama a lasat mostenire cota de 1/2 din doua imobile ( cealalta cota de 1/2 fiind in proprietatea tatalui), prin partaj fiecare din frati va primi cota de 1/2 dintr-un imobil, in loc sa detina fiecare cate 1/4 din fiecare imobil.
Apoi, daca tatal dvs. doreste sa va lase in proprietate, fiecarui frate, cate un imobil, poate face acest lucru tot acum, cu ocazia succesiunii, prin donarea cotelor sale din imobilele respective (partaj de ascendent) sau vanzarea lor catre voi, fratii.
Cel mai simplu este ca tatal dvs. sa renunte la succesiunea mamei, astfel ca doar dvs si celalalt frate sa o mosteniti, in parti egale. Din masa succesorala a mamei fac parte cote de cate 1/2 din bunurile imobile detinute in proprietate comuna cu tatal, plus bunurile sale proprii.
Tatal va da o declaratie de renuntare la succesiune, care se va atasa la dosarul succesoral, si astfel certificatul de mostenitor va mentiona ca mostenitori doar pe cei doi frati.
Partajul intre dvs. si frate se poate face voluntar, la notar, sau pe cale judecatoreasca, prin cerere de iesire din indiviziune. Partajul seface prin atribuirea fiecarui imobil, pe cat posibil, cate unui mostenitor. Astfel, daca mama a lasat mostenire doua imobile bunuri ale sale proprii, prin partaj se atribuie cate unul fiecarui frate, iar cel care a primit un imobil mai valoros poate achita celuilalt frate o sulta.
Daca mama a lasat mostenire cota de 1/2 din doua imobile ( cealalta cota de 1/2 fiind in proprietatea tatalui), prin partaj fiecare din frati va primi cota de 1/2 dintr-un imobil, in loc sa detina fiecare cate 1/4 din fiecare imobil.
Apoi, daca tatal dvs. doreste sa va lase in proprietate, fiecarui frate, cate un imobil, poate face acest lucru tot acum, cu ocazia succesiunii, prin donarea cotelor sale din imobilele respective (partaj de ascendent) sau vanzarea lor catre voi, fratii.
Diana Persa a scris:

Cel mai simplu este ca tatal dvs. sa renunte la succesiunea mamei, astfel ca doar dvs si celalalt frate sa o mosteniti, in parti egale. Din masa succesorala a mamei fac parte cote de cate 1/2 din bunurile imobile detinute in proprietate comuna cu tatal, plus bunurile sale proprii.
Tatal va da o declaratie de renuntare la succesiune, care se va atasa la dosarul succesoral, si astfel certificatul de mostenitor va mentiona ca mostenitori doar pe cei doi frati.
Partajul intre dvs. si frate se poate face voluntar, la notar, sau pe cale judecatoreasca, prin cerere de iesire din indiviziune. Partajul seface prin atribuirea fiecarui imobil, pe cat posibil, cate unui mostenitor. Astfel, daca mama a lasat mostenire doua imobile bunuri ale sale proprii, prin partaj se atribuie cate unul fiecarui frate, iar cel care a primit un imobil mai valoros poate achita celuilalt frate o sulta.
Daca mama a lasat mostenire cota de 1/2 din doua imobile ( cealalta cota de 1/2 fiind in proprietatea tatalui), prin partaj fiecare din frati va primi cota de 1/2 dintr-un imobil, in loc sa detina fiecare cate 1/4 din fiecare imobil.
Apoi, daca tatal dvs. doreste sa va lase in proprietate, fiecarui frate, cate un imobil, poate face acest lucru tot acum, cu ocazia succesiunii, prin donarea cotelor sale din imobilele respective (partaj de ascendent) sau vanzarea lor catre voi, fratii.


Nu mai posta de doua ori acelasi mesaj.X-(

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Efectuarea cadastrului este obligatorie in cazul donatiei cotei succesorale??? bibliopod bibliopod Am facut succesiunea dupa ambii parinti la notariat si fiecarui mostenitor i-a revenit 1/3 din masa succesorala. Aceasta masa succesorala este compusa din ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea succesiunii marinica71 marinica71 daca la dezbaterea unei mosteniri vin eu ,fretele meu si tatal meu(mama fiind decedata)pot cumpara partea tatalui meu? sau e deajuns ca sa renunte la ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea mostenirii dacon dacon Buna ziua. Au trecut 8 ani de la decesul tatalui.Am dori sa aflam cum putem rezolva onorabil dorinta mamei: Suntem doua surori, iar mama doreste ca una dintre ... (vezi toată discuția)