Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, suntem trei frați care am moștenit patru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, suntem trei frați care am moștenit patru parcele ...

Buna ziua suntem trei frați care am moștenit patru parcele de teren extravilan,iar unul dintre noi solicita prin instanță ieșirea din indiviziune și ar avea pretenția să rămână proprietar pe o singura parcela de teren,se poate că instanța să-i de-a dreptate la ceea ce vrea sau rămânem în continuare propriei așa cum suntem acum?
Nimeni nu poate ramane la infinit in indiviziune cu ceilalti daca nu isi mai doreste acest lucru. Prin urmare cu siguranta cererea de partaj va fi admisa, Se vor expertiza terenurile si se vor face propuneri de lotizare, de impartire in natura si eventual de compensare cu sume in bani pentru egalizarea valorii loturilor.