Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... legea 544/2001
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

legea 544/2001

Unde depun o solicitare de raspuns la o petitie depusa de ex. pt Prefectura judetului in care locuiesc si care nu a raspuns la termenul de 30 de zile si unde pt o institutie a statului aflata in Bucuresti, cu termenul de asemenea depasit? Va multumesc!
wap54 a scris:

Unde depun o solicitare de raspuns la o petitie depusa de ex. pt Prefectura judetului in care locuiesc si care nu a raspuns la termenul de 30 de zile si unde pt o institutie a statului aflata in Bucuresti, cu termenul de asemenea depasit? Va multumesc!

1. Daca Prefectura a refuzat, expres sau tacit, sa va comunice informatiile de interes public solicitate, puteti formula o cerere adresata prefectului, prin care sa solicitati un raspuns si sanctionarea functionarul care avea obligatia sa raspunda cererii dvs.
In situatia in care considerati ca sunteti vatamat in drepturile dvs. recunoscute de lege, puteti actiona in judecata Prefectura la sectia de contencios-administrativ a tribunalului judetean.
2. In cazul unei cereri adresata unei institutii publice din Bucuresti, procedati in mod similar: fie va rezumati la sesizarea conducatorului institutiei, fie actionati in judecata institutia.
Daca institutia este centrala, competenta revine Curtii de Apel.