avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1418 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... legea 544/2001
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

legea 544/2001

Unde depun o solicitare de raspuns la o petitie depusa de ex. pt Prefectura judetului in care locuiesc si care nu a raspuns la termenul de 30 de zile si unde pt o institutie a statului aflata in Bucuresti, cu termenul de asemenea depasit? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:08, 26 Ianuarie 2009
wap54 a scris:

Unde depun o solicitare de raspuns la o petitie depusa de ex. pt Prefectura judetului in care locuiesc si care nu a raspuns la termenul de 30 de zile si unde pt o institutie a statului aflata in Bucuresti, cu termenul de asemenea depasit? Va multumesc!


1. Daca Prefectura a refuzat, expres sau tacit, sa va comunice informatiile de interes public solicitate, puteti formula o cerere adresata prefectului, prin care sa solicitati un raspuns si sanctionarea functionarul care avea obligatia sa raspunda cererii dvs.
In situatia in care considerati ca sunteti vatamat in drepturile dvs. recunoscute de lege, puteti actiona in judecata Prefectura la sectia de contencios-administrativ a tribunalului judetean.
2. In cazul unei cereri adresata unei institutii publice din Bucuresti, procedati in mod similar: fie va rezumati la sesizarea conducatorului institutiei, fie actionati in judecata institutia.
Daca institutia este centrala, competenta revine Curtii de Apel.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum as putea afla in ce stadiu este un dosar anpr? marius_zvanca marius_zvanca buna ziua!am un dosar legea2noua0 /2003.in jurul anului 2002 a fost depus la primaria de care apartin iar dupa aproimativ 2 ani a fost trimis la ... (vezi toată discuția)
Raspuns cerere elion elion Am depus o cerere in data 19.02.2015 la Primarie sa-mi de-a Istoricul de rol de pe urma bunicilor, insa fara nici un rezultat ma tot amana, unde ma pot adresa ... (vezi toată discuția)
Raspuns sesizare catre primarie Suntag Suntag Cum pot obtine un raspuns de la primaria locala? Am inaintat mai multe sesizari in ultimul an si nu am primit niciun raspuns oficial (scris) Sunt obligati ... (vezi toată discuția)