avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire casa

Buna ziua!Suntem 4 surori,ce avem in proprietate,in parti egale,casa parinteasca.Dupa moartea parintilor,de care toate am avut grija,una dintre surorile mele,avand o situatie materiala mai dificila,a insistat sa foloseasca,ea si familia pentru 1an,casa ca si locuinta personala,urmand sa plateasca ea impozitul integral si bineinteles consumurile,pt 1an am fost toate de acord,fara a avea pretenti de chirie,mai ales fiindca noi locuim in strainatate,chiar daca suntem si cetateni romani. .Problema este ca de atunci au trecut mai bine de 6ani,si se comporta ca si cand ar fi vorba numai de proprietatea ei,se opune vanzarii sau darea in chirie a casei,dar nu a facut in toti acesti ani nimic pt mentinerea in buna stare a proprietatii.Niste cunostinte ne-au informat ca ar incerca sa devina de drept singura proprietara a casei,dat fiind faptul ca ar exista o lege prin care i s-ar recunoaste acest drept,daca e singura ce foloseste imobilul timp de 10 ani.As dori sa stiu ,daca intradevar exista asa o lege,si in orice caz ,ma intereseaza mai ales in situatile de genul acesta ce anume prevede la lege ca drepturi si obligatii?Multumesc anticipat pt raspunsuri!
Daca nu ati dat declaratie de acceptare a succesiunii la Notar iar sora dvs a locuit si a platit facturi Pt acel imobil poate deveni unic proprietar.
Multumesc pt raspuns,mentionez ca succesiunea s-a facut,proprietari suntem toate 4 in proportie de 1/4 fiecare.
As dori un raspuns un pic mai detaliat de la avocatul roxanel,in cat timp sora mea ar putea deveni unic proprietar?Nu e normal sa plateasca facturile din moment ce e singura ce consuma?Daca eu nu mai sunt de acord sa locuiasca in casa ce pot face?Nu stiam ca trebuie facuta si declaratie de acceptare a succesiuni,se poate face la orice notar,de ce acte am nevoie?Multumesc anticipat
Nu este necesar si nici nu mai are rost sa incheiati un act de acceptare a succesiunii, in conditiile in care aceasta a fost deja dezbatuta si a fost emis certificatul de mostenitor. Cum spuneam si in mesajul precedent, de uzucapiune nu se poate pune problema, iar pasul urmator pe care ar trebui sa il faceti ar fi partajul. Cel mai bine ar fi sa ajungeti la o intelegere cei 4 mostenitori, intelegere care ar fi parafata de notarul public, cu privire la impartirea casei. Daca nu exista o asemenea intelegere, formulati o cerere de partaj prin instanta judecatoreasca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzucapiune carmenbarbulescu carmenbarbulescu Am uitat să precizez faptul ca matuşa şi unchiul meu nu au avut copii. ªi încă ceva...va rog..ce înseamna faptul că mama nu a acceptat moştenirea de ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune partiala favex favex Parintii mei au cumparat un teren cu chitanta de mana in 1956 iar in 1957 au construit o casa fara autorizatie de construire. Au inscris terenul si casa in ... (vezi toată discuția)
Pot invoca uzucapiunea? Albertina Albertina Buna ziua. As avea nevoie si eu de un sfat in legatura cu situatia in care se afla bunicul meu. Voi apela si la un avocat, dar as vrea intai sa imi fac o ... (vezi toată discuția)