Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor - cesiune
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor - cesiune

cum poate fi atacat un contract de cesiune de drepturi de autor? compania care a cedat drepturile e acum in insolventa si nu plateste
situatia de fapt expusa este neclara- de ce ar trebui compania cedenta sa plateasca drepturile din moment ce ea le-a cedat unui tert si prin urmare tertul trebuie sa plateasca? cred ca v-ati exprimat gresit. reveniti cu mai multe detalii.

in cazul in care cesionarul debitor (cel care a primit drepturile si e obligat la plata) este in insolventa, ar trebui ca cedentul creditor (cedentul dr de autor) sa se inscrie la massa credala sa-si recupereze prejudiciul.
In primul rand, trebuie sa va indreptati impotriva societatii care a preluat drepturile, iar,in paralel, sa va inscrieti la masa credala a societatii cesionare, daca pana la momentul incheierii contractului de cesiune trebuia sa va remunereze.