Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procura pentru vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procura pentru vanzare teren

buna ziua,
tatalui meu i s-a solicitat o procura, un var si un nepot impreuna cu tata sunt mostenitorii unui teren, inca nu s-a facut succesiunea, varul tatalui meu doreste sa cedeze copiilor sai partea s-a de teren; mentionez faptul ca tatal meu nu cedeaza partea s-a de teren, deci pentru ce este necesara aceasta procura din partea lui? si la ce aspecte ar trebui sa fim atenti pentru ca sa nu existe posibilitatea unei neintelegeri ulterioare?
tatal dvs poate sa faca cel mult o procura ca sa fie reprezentat la dezbaterea succesiunii si eventual partaj.
reprezentarea poate sa aduca cu sine si dreptul de semnatura in vederea cedarii terenului?
Nu vad la ce trebuie sa fie realizata o procura in acest caz. Ceea ce este bine de facut, este o actiune de partajare a bunului succesoral, astfel veti iesi din indiviziune si terenul va fi impartit in 3 loturi atribuite fiecaruia in parte. Ulterior varul va putea vinde prin contract de vanzare-cumparare partea sa de teren oricui si independent de vointa celorlalti.
partajul se face in urma dezbaterii succesiunii.....
deci inteleg ca partea de teren a varului nu poate fi vanduta fiilor acestuia - decat dupa ce se va face succesiunea si partajul?