Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... speta de penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

speta de penal

X il fugareste pe Y pentru al bate, acesta din urma pt a scapa de X incearca sa traverseze strada unde este lovit mortal de o masina. Ce infractiune a comis X daca a comis una?
probabil va referiti la ce infractiune a comis Y.....
iar rasunsul este ucidere din culpa ;)
Nu vad ca X sa fi comis vreo infractiune.
sebastian-barbulescu a scris:

probabil va referiti la ce infractiune a comis Y.....
iar rasunsul este ucidere din culpa ;)

daca y fuge de x atunci cum y comite ucidere din culpa?
sebastian-barbulescu a scris:

probabil va referiti la ce infractiune a comis Y.....
iar rasunsul este ucidere din culpa ;)

Y nu a comis nici o infractiune, el este cel fugarit si lovit de masina, ma refer la X care il fugarea pe Y. Putem sa plecam de la urmatoarea premiza: putea Y sa prevada faptul ca Y ar fi incercat sa traverzeze strada? Sau a prevazut asta? As mai putea adauga un lucru, Y nu a fugit pe X inspre bulevard el virand dintr-o data in speranta sa scape. E discutabil.....

Nu vad pe ce infractiune s-ar putea incadra fapta lui X de a-l alerga pe Y sa-l bata. Tentativa la infractiunile de loviri nu exista. Nu cred ca poate raspunde penal.