Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Sustinere tehnica vs. asociere SEAP
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Sustinere tehnica vs. asociere SEAP

In cadrul unei achizitii publice, autoritatea contractanta cere sa se prezinte in cadrul PROPUNERII TEHNICE "certificate de conformitate, rapoarte de incercari, buletine de analiza pentru produsele/sortimentele ofertate". Se face referire la agregate de balastiera (sorturi, piatra). Daca societatea care oferteaza dispune doar de declaratii de conformitate pentru agregatele de balastiera, intrabarea este daca este corecta sustinerea tehnica din partea unui sutinator cu aceste rapoarte de incercari/buletine de analiza pentru produsele lui proprii? In acest caz ar fi mai binevenita o asociere? Multumesc anticipat!
Nu poate fi considerata sustinere prezentarea unor buletine pentru produsele altuia, altele decat cele ofertate.
Exista mai multe solutii -asociere, subcontractare, etc., depinde despre ce fel de achizitie este vorba.
Este vorba despre achizitia de produse, respectiv agregate de balastiera. MULTUMESC PENTRU RASPUNS!!!