Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ajutor!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ajutor!

Va rog din suflet sa ma indrumati si pe mine cu problema urmatoare: acum 2 ani sotul meu s-a angajat la o firma de distributie ca agent comercial . La angajare i-a cerut sa gireze cu apartament, pamant , casa ... ceva de valoare. Sotul meu a girat cu apartamentul . L-au dus la notar au facut un act de ipotecare (din cate am inteles) . Si asa a fost angajat . sefii ii obligau pe agenti sa vanda marfa fara facturi ca sa fie vanzari cat mai multe . Dupa un an si ceva sotul meu s-a trezit ca multi alti colegi de-ai lui ( vreo 6 ) ca nu pot recupera banii de la persoanele la care au dat marfa fara facturi . sotul meu a incercat sa acopere pagubele mutand datoriile de pe o societate pe alta la alti clienti . A fost prins si concediat si bun de plata . L-au scos dator cu o suma de 145 milioane (rol) adica 14500 ron
Cartea de munca a ramas la ei , si s-a trezit si dat la politie. Este un an si 3 luni de atunci , timp in care sotul meu a muncit la o alta firma tot de distributie , unde nu i s-a cerut vreo garantie . Au inteles problema si i-au facut un contract de munca si a lucrat la ei pana acum 2 saptamani cand a inceput sa vina pe la usa un comisar sef din cadru serviciului de investigare a fraudelor . S-a speriat si a vorbit cu cineva si a plecat in strainatate , nedand nici o decalratie la politie legata de aceasta intamplare . A plecat zicand ca el nu are cand sa stea sa se plimbe prin tribunale ... merge sa munceasca sa le trimita bani si sa incheie "balciul " si am ramas singura cu fetita de 2 ani fara nici un venit . Am vorbit cu comisarul si vrea declaratia lui pentru a da dosarul mai departe . Nu i-am zis inca , ca sotul a plecat din tara am zis ca nu stiu unde e. Am inteles ca in dosar este dat pentru frauda, fals , uz de fals ... Ce se poate intampla acum ? daca el nu este aici ? dosarul va intra la procuratura si fara declaratia lui ? se poate sa ne scoata apartamentu la licitatie?ce o sa se intample ca a plecat din tara ? va rog mult sa ma indrumati si pe mine ce sa fac , ce se poate intampla , cat de grava este situatia ? Nu am bani nici de paine dapi de consultante pe la avocat ... sper ca ma intelegeti . Sunt un om disperat !
dupa cum spuneti aveti o situatie dificila , dupa cum reiese din caz s-ar putea sa aiba probleme , parerea sincera este sa incercati sa puneti problema aceasta in fata procurorului care se ocupa de caz , daca este implicat in proces penal inteleg .
incercati sa rezolvati problema amiabil ,
sper sa gasiti si un avocat care sa va inteleaga situatia grea in care va gasiti si sa va ofere consiliere , puteti pune aceasta speta si in atentia conducatorului baroului de care apartineti ,
Este o situatie destul de delicata. Asta daca este si reala> Singurul care stie situatia cel mai bine este sotul dvs. Si nu in ultimul rind organele de ancheta.Solutia plecari din tara nu este cea mai potrivita. Sunt acuzatii de fals,uz de fals, probabil inselaciune,etc.Lamuriti concret faptele comise de sot,consultati un avocat si daca situatia este asa cum ati prezentato,nu vad nici un impediment in a cistiga eventualul proces.
Daca se rezolva problema prin recuperarea integrala a prejudiciului fapta penala isi urmeaza cursul?Rog raspuns...Ce se poate intampla?Care va fi finalul?Amenda?Privare de libertate?
t, utilizator
Doamna nu vreau sa fiu rea dar am nevoie de mai multe informatii pentru a va putea da un sfat cat mai corect. Prima intrebare: sunteti sigura ca sotul dvs. v-a spus adevatul? 2. Daca v-a spus adevarul, stiati ca a ipotecat casa?
Plangerea penala reprezinta actul prin care este pusa in miscare actiunea penala , introdusa fie la Politie , fie la Parchet.
Plangerea penala este incidenta in cazul anumitor infractiuni cu un pericol social redus , putand fi retrasa ulterior , retragerea acesteia constituind cauza de inlaturare a raspunderii penale.. Daca sotul dvs. plateste suma si cei prejudiciati retrag plangerea sotul dvs este absolvit de vina, dar nu cred ca lucrurile sunt asa de simple. Iertati-mi insensibilitatea dar tare ma tem ca este in cunostinta de cauza de a cedat asa de usor si accepta sa platesaca suma.
Cecilia Popa, Avocat
incercati sa cititi in codul penal si legile speciale , tudorel toader, editura hamangiu 2007, la pagina 366 si 355, pt. a va lamuri personal in special despre interpretarea data de jurisprudenta