Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lamuriri legate de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lamuriri legate de mostenire

Sunt casatorita legitim cu un barbat care are doi copii din alta casatorie.Noi nu avem copii si nici nu vom avea. Amandoi avem cate un apartament proprietate personala dobandite inaintea casatoriei. Sotul poate fi mostenit numai de copii sau si de mine (sotia) care nu am avut copii cu el? Eu pot fi mostenita de copii lui, sau de el in conditiile in care nu am mostenitori directi(copii ai mei)?
In cazul decesului, sotului dvs., acesta va fi mostenit de dvs. (1/4) si de copiii sai 3/4) .In cazul decesului dvs. mostenitor este sotul dvs. si eventual fratii dvs. ori parintii dvs. daca sunt in viata . Copiii sotului nu vin la mostenirea dvs.
Doamnei avocat Cazacu Ioana,
Multumesc mult pentru informare. Daca nu va cer prea mult puteti sa-mi precizati care este cota de mostenire in cazul decesului meu pentru eventualii mostenitori?
mars57, utilizator