Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act aditional contract autentic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act aditional contract autentic

in cazul unui contract de locatiune autentificat la notar, in cazul modificarii acestuia printr-un act aditional, este obligatoriu ca si actul aditional sa fie autentificat?
De principiu, da. Actul modificator ar trebui incheiat in aceeasi forma ca si actul initial.

Dar daca nu se respecta forma autentica, eu nu vad sa intervina ca sanctiune nulitatea actului aditional in cazul dumneavoastra.
Cabinet Individual de Avocat Georgescu Dan Mihai, Avocat
actul modificator trebuie sa indeplineasca conditiile de validitate alea ctului modificat si avand in vedere ca pentru locatiune legea nu prevede obligativitatea formei autentice aditionalul poate fi un simplu inscris sub semnatura privata