Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Daca un contract de locatiune este incheiat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Daca un contract de locatiune este incheiat in forma ...

Buna ziua,
Daca un contract de locatiune este incheiat in forma autentica, se poate incheia ulterior un act aditional fara a merge la notar, doar prin semnaturile partilor?
Exista un principiu al simetriei formelor actulu juridic, conform caruia pentru a modifica un act incheiat intr-o anumita forma trebuie incheiat un act in aceeasi forma (sau o forma avand "cel putin" aceeasi "putere"). Desi acest principiu a fost consacrat atat in doctrina cat si in jurisprudenta (inclusiv de ICCJ), nu exista o norma legala care sa aiba o aplicare obligatorie in sfera contractelor de inchiriere.
Conform art 1243 Cod CIvil "Dacă prin lege nu se prevede altfel, orice modificare a contractului este supusă condițiilor de formă cerute de lege pentru încheierea sa.". Astfel, daca respectivul contract de inchiriere ar fi putut sa fie incheiat in mod valabil si sub semnatura privata, chiar daca acsta fost incheiat in forma autentica, el poate fi modificat printr-un act aditional incheiat sub semnatura privata. Bineinteles, contractul initial nu trebuie sa prevada vreo limitare in acest sens (cum ar fi o prevedere expresa ca actul poate fi modificat numai prin acordul ambelor parti exprimat tot in forma autentica).
Multumesc mult pentru raspuns, o zi frumoasa!