Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dosar pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dosar pensionare

Poate cineva sa ma ajute cu etapele care se parcurg in cazul unui dosar de pensionare pe caz de boala ? Persoana are 47 de ani 23 ani vechime si a fost diagnosticata cu ciroza hepatica grad II !
Multumesc,
In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 696 din data de 19 octombrie 2010 a fost publicat Ordinul ministrului muncii, familiei si protectiei sociale nr. 1418/2010 privind aprobarea Procedurii de incadrare in grade de invaliditate in vederea inscrierii la pensia de invaliditate si a Procedurii de verificare a incadrarii in grad de invaliditate.

[ link extern ] /

Vedeti si acest link
[ link extern ]
Multumesc dar nu gasesc daca cu boala lui se poate incadra .
Acest lucru il poate decide comisia de expertiza medicala ...
1. Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.

3. Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala.

4. - Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc mult pentru raspunsuri.