Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... CALDURA
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

CALDURA

locuiesc intr-un bloc care are centrala pe gaz care asigura caldura si apa calda. am solicitat presedintelui sa dea drumul la caldura. a refuzat pe motiv ca CET (agentul termic din oras) nu a dat drumul inca la caldura. el solicita ca jumatate plus unul sa fie de acord. cit este de legal acest aspect in conditia in care legea sau ceva hotarire de guvern spune ca 3 nopti consecutive de la ora 18:00 - 06:00 daca sunt sub 10 grade sa da drumul la agentul termic. va multumesc
Sunt 2 aspecte distincte,respectiv hotararea guvernului de a asigura caldura si acordul proprietarilor de a da drumul la caldura in imobil
Constientizati valorile distincte de facturare a gigacaloriei si raportati la sursele de plata ale majoritatii proprietarilor
Intr-o asociatie de proprietari exista dispozitia legala,conform careia minoritatea se supune votului majoritatii
ok. multumesc pentru raspuns.
dar totusi o hotarire a asociatie nu poate fi peste o lege. legea spune clar 10 grade in intervalul orar 18 - 06.
Atunci cand la bloc exista centrala proprie, se da drumul la caldura dupa cum hotarasc proprietarii.
Se poate da drumul si vara sau deloc.
Aceasta problema se reglementeaza in cadrul asociatiei.
Faceti un tabel pentru semnaturi si puneti-i pe proprietari sa-si exprime parerea. Majoritatea va hotari.
MDA. sa dea drumul la caldura si vara. hilar
nu mi se pare corect ca majoritatea va hotari.
Dar cine vreti sa decida, sa hotarasca? Stiti alt criteriu decat al majoritatii intr-o problema care nu e reglementata?