Forum Discuţii juridice Executare silită somatii de plata
Discuție deschisă în Executare silită

somatii de plata

Buna ziua tuturor!! Doua somatii de plata diferite, venite de la doi executori judecatoresti diferiti (creditori diferiti, evident)... Subiectul, acelasi...formularile, insa, difera: "avand in vedere ca nu v-ati respectat obligatiile asumate prin contractul de credit nr..., va somam ca in termen de X zile sa achitati CREDITOAREI suma de ... LEI" etc.... si: "in baza titlului executoriu contract de credit nr...., va somam ca in termen de una zi sa achitati suma de ... LEI in contul nr.... deschis la banca X, pe seama si la dispozitia executorului judecatoresc Y"... Prima somatie mi se pare corecta si la obiect, suma indicata corespunde realitatii, precum si faptul ca se cere achitarea catre banca creditoare. A doua somatie, insa... pe langa faptul ca solicita achitarea sumelor in contul executorului :O acesta pretinde ca actioneaza la cererea unei banci in numele careia deja actioneaza, in paralel, firma de recuperari ( "actioneaza" in sensul telefoane, instiintari de plata etc. de vreo 2 ani)... Pe langa asta, o multime de alte neconcordante in actele emise de al doilea executor, privitor la sume, includerea (si somarea) unei persoane in calitate de garant care de fapt nu exista in actele acelui credit sub nici o calitate, o instiintare de instituire a popririi (incepand cu luna iunie 2012) asupra veniturilor debitorului (si garantului!!) in conditiile in care ambii nu mai aveau, la data respectiva, locurile de munca respective de mai bine de 2 ani... Sper sa aflu si parerile distinsilor specialisti de pe acest forum...
Concret care este intrebarea dvs?
Daca apreciati ca somatiile de plata nu sunt intemeiate ,aveti dreptul sa contactati executorul judecatoresc ,ocazie cu care sa studiati dosarul de executare silita
Mai aveti dreptul,daca apreciati util si necesar,sa formulati contestatie la executare
Intrebarea era daca sunt intemeiate toate aceste suspiciuni pe care le-am descris si daca debitorul are dreptul sa vada documentele din acel dosar si eventual sa conteste toate acele nereguli.... in contextul in care executorul nu a fost prea amabil la solicitarile persoanei in cauza si multitudinea de intrebari care i-au fost adresate...
narcisa_salbatica, utilizator
Cert este ca nu pot exista doua dosare asupra aceluias titlu executoriu, in acelasi timp, la doi executori diferiti. probabil prima e trimisa de un fost executor bancar.

Debitorul are dreptul sa solicite si sa primeasca de la executor toate actele de executare din dosar.

Trebuie sa le cereti.

Jocandi Causa a scris:

Cert este ca nu pot exista doua dosare asupra aceluias titlu executoriu, in acelasi timp, la doi executori diferiti. probabil prima e trimisa de un fost executor bancar.

Din exprimarea mea probabil se subintelege ca e acelasi titlu executoriu, ar fi trebuit sa detaliez... sunt doua spete diferite, banci diferite si persoane diferite chiar. Am enuntat si textul primei somatii doar ca o comparatie privitor la acuratete si corectitudine a datelor, fata de cea de-a doua... de exemplu, este normal ca executorul sa ceara restituirea creditului in contul sau?? Intr-adevar, prima a fost emisa de un executor bancar =D> (e ceva mai veche, am facut referire doar la formularea ei....)
narcisa_salbatica, utilizator