Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

Am urmatoarea speta
O verisoara de a mea a lucrat ca asistent medical la un cabinet medical in baza unei conventii civile de prestari servicii.Dupa ce nu s-a mai dus la munca i s-a emis decizie de concediere in temeiul art 61 din Codul Muncii.Intrebare Trebuia facut contract de munca cumva sau se poate muncii la un cabinet medical si in baza unei conventii civile?
In ce conditii o asistenta medicala poate munci intr-o unitate medicala in baza unei conventii civile de prestari servicii?
#-o ..... cred ca este a doua oara pe acest Forum cand folosesc acest emoticon pentru ce fac unii din angajatori ... o conventie civila nu poate inceta in baza unui text de lege din Codul Muncii ...
Cum a putut sa i se emita decizie de concediere cf. Codului muncii cand conventia civila nu se supune regimului juridic al Codului muncii?
Pentru a se incheia o conventie civila va trebui sa se indeplineasca anumite conditii ...
Bun si atunci inseamna ca a lucrat fara forme legale,nu?
A lucrat in baza unei conventii civile, nu a unui c.i.m iar incetarea acestui contract trebuia sa se faca conform normelor de drept civil si nu a celor de dreptul muncii.
Decizia de concediere emisa este nula de drept.