Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime in specialitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime in specialitate

buna ziua
daca un asistent medical a desfasurat activitate in baza unui contract de prestari servicii intr-un spital timp de 2 ani ,dupa care a participat si a fost declarat admis la un concurs pentru ocuparea unui post vacant de asistent medical in acelasi spital,la incheierea CIM perioada de pe contractul de prestari servicii se considera vechime in specialitate,sau se incadreaza ca asistent medical debutant?
va multumesc.
Munca prestata in baza unei conventii civile / contract de prestari servicii nu va confera vechime in munca si nici vechime in specialitate.

Potrivit art.3 lit.l din HG 607/2008, vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice - experienţa dobândită în temeiul unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu sau ca profesie liberală, demonstrată cu documente corespunzătoare de către persoana care a desfăşurat o activitate într-o funcţie de specialitate corespunzătoare profesiei sau specializării sale, prin raportare la domeniul general de absolvire a studiilor potrivit nivelurilor de organizare a învăţământului în România.