Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Vechimea in functia publica
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Vechimea in functia publica

Sunt absolvent de Stiinte Economice si ocup functia de consilier asistent la Serviciul financiar contabil a unei institutii. Vechimea in functia publica e considerata si vechime in specialitatea studiilor mele?Dar in cazul ocuparii unei functii la Serviciul stabiliri pensii? Multumesc
emanuela86, utilizator
vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice - experiența dobândită în temeiul unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu sau ca profesie liberală, demonstrată cu documente corespunzătoare de către persoana care a desfășurat o activitate într-o funcție de specialitate corespunzătoare profesiei sau specializării sale, prin raportare la domeniul general de absolvire a studiilor potrivit nivelurilor de organizare a învățământului în România.

In speta, raspunsul este da.