avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatii necesare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatii necesare

Dorim sa ne largim obiectul de activitate al companiei cu urmatoarele coduri CAEN: 1610, 4611, 4613, 4671, 4799, 4621, 4672, 4690. Stie cineva de ce fel de autorizatii avem nevoie?
Cel mai recent răspuns: ContSters259670 , utilizator 14:00, 19 Octombrie 2012
De la registrul comertului veti obtine toate autorizatiile mergand pe declaratii pe propria raspundere.
Multumesc pentru raspuns!
Nu intru in curtea altora, DAR, cf. Ord. 1798/ 2007 aveti nevoie de autorizatie de mediu pt codurile 1610 si 4671 (in anumite conditii)...............
Intrucat sunteti consultant de specialialitate si problema ma intereseaza s pe mine foarte mult care ar fi acele conditii speciale care s-ar aplica la aceste coduri, mai ales ca ele nu figureaza pe lista respectiva, sau poate nu am stiut eu sa ma uit ?
Ultima modificare: Vineri, 19 Octombrie 2012
ContSters259670, utilizator
Ba figureaza pe lista respectiva, unmoeglich, doar ca, din motive necunoscute mie, in mod ironic, desi CAEN rev. 1 a fost publicat undeva prin mai 2007 iar Ord. 1798/ 2007 undeva prin noiembrie, in ordinul privind procedura de emitere a autorizatiilor de mediu sunt trecute in anexa 1 codurile CAEN rev. 1....................
Astfel, codului CAEN 1610 cf. rev. 2 ii corespunde codul CAEN 2010 cf. rev. 1 - Taierea si rindeluirea lemnului; impregnarea lemnului si necesita autorizatie de mediu indiferent de capacitatea de productie....
In ceea ce priveste codul CAEN 4671 cf. rev. 2 , ii corespunde codul CAEN 5151 cf. rev. 1 - Comert cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi si gazosi si al produselor derivate; acesta se autorizeaza pt instalatii de depozitare a produselor petroliere, petrochimice si chimice.
Ultima modificare: Vineri, 19 Octombrie 2012
s.c. MIRA ECO GROUP s.r.l., Consultant protectia mediului

Alte discuții în legătură

Export lemn de foc - caen? acrdia acrdia acte necesare pt a efectua export cu lemne de foc ce cod caen este necesar (vezi toată discuția)
Taierea si rindeluirea lemnului reyep reyep Buna ziua.Ce cod caen mai am nevoie pe langa codul 1610(Taierea si rindeluirea lemnului) pentru un gater (vezi toată discuția)
Obtinere avize si autorizatii pentru cod caen 2229 crysenc21 crysenc21 Buna seara, Am si eu o intrebare legata de functionarea unei societati comerciale care este la inceput de activitate. Astfel, ma intereseaza daca sunt ... (vezi toată discuția)