Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatii necesare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatii necesare

Dorim sa ne largim obiectul de activitate al companiei cu urmatoarele coduri CAEN: 1610, 4611, 4613, 4671, 4799, 4621, 4672, 4690. Stie cineva de ce fel de autorizatii avem nevoie?
De la registrul comertului veti obtine toate autorizatiile mergand pe declaratii pe propria raspundere.
Multumesc pentru raspuns!
Nu intru in curtea altora, DAR, cf. Ord. 1798/ 2007 aveti nevoie de autorizatie de mediu pt codurile 1610 si 4671 (in anumite conditii)...............
Intrucat sunteti consultant de specialialitate si problema ma intereseaza s pe mine foarte mult care ar fi acele conditii speciale care s-ar aplica la aceste coduri, mai ales ca ele nu figureaza pe lista respectiva, sau poate nu am stiut eu sa ma uit ?
ContSters259670, utilizator
Ba figureaza pe lista respectiva, unmoeglich, doar ca, din motive necunoscute mie, in mod ironic, desi CAEN rev. 1 a fost publicat undeva prin mai 2007 iar Ord. 1798/ 2007 undeva prin noiembrie, in ordinul privind procedura de emitere a autorizatiilor de mediu sunt trecute in anexa 1 codurile CAEN rev. 1....................
Astfel, codului CAEN 1610 cf. rev. 2 ii corespunde codul CAEN 2010 cf. rev. 1 - Taierea si rindeluirea lemnului; impregnarea lemnului si necesita autorizatie de mediu indiferent de capacitatea de productie....
In ceea ce priveste codul CAEN 4671 cf. rev. 2 , ii corespunde codul CAEN 5151 cf. rev. 1 - Comert cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi si gazosi si al produselor derivate; acesta se autorizeaza pt instalatii de depozitare a produselor petroliere, petrochimice si chimice.
s.c. MIRA ECO GROUP s.r.l., Consultant protectia mediului