avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA renuntatre \\"platitor TVA\\"
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

renuntatre "platitor TVA"

Ca titular de Intrepr.Individ.
- depasesc plafonul de 220000 lei cifra afaceri / 2012
- estimez ca cifra de afaceri / 2013 va fi mai mica decat 220000 lei;
pot renunta la inregistrarea ca platitor TVA incepand cu 1 ian.2013?
Daca DA, ce formular trebuie sa utilizez si care este termenul de depunere (perioada fiscala este trimestrul) ?
Cel mai recent răspuns: cristian_conea , utilizator 20:34, 20 Octombrie 2012
puteti renunta la calitatea de platitor de tva in anul 2013 numai daca in anul 2012 nu ati depasit plafonul de scutire.

(p.s.: in cazul dvs. nu se poate)
in urma unor calcule mai exacte, se pare ca ma voi incadra in plafonul de 220000 lei (depinde de cursul valutar din aceste luni de iarna).
Daca la 1 ian.2013 constat ca cifra de afaceri/2012 este mai mica decat 220000lei, cand trebuie sa depun cererea de renuntare la inregistrarea in scopuri de TVA si cu ce data mi se va aplica (perioada fiscala este trimestrul)?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare tva cristian_conea cristian_conea Buna ziua, Sunt titular al unei Intrepr.Individ, platitor de TVA (perioada = trimestrul), care intentioneaza sa renunte din ian.2013 (cifra afaceri/2012 sub ... (vezi toată discuția)
Plata de impozit pe profit la ong lorella lorella Suntem ONG si incepand cu acest an avem si activitati economice, astfel ca la anul va trebui sa depunem 010 pentru inregistrarea cu impozit pe profit. M- am ... (vezi toată discuția)
Majorare plafon tva doina-marieta doina-marieta Am o societate de comert cu amanuntul cu cifra de afaceri 160 271 la 31.12.2011 , deci sub 220 000 cat este noul plafon . Daca doresc sa devin ... (vezi toată discuția)