Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA renuntatre \\"platitor TVA\\"
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

renuntatre "platitor TVA"

Ca titular de Intrepr.Individ.
- depasesc plafonul de 220000 lei cifra afaceri / 2012
- estimez ca cifra de afaceri / 2013 va fi mai mica decat 220000 lei;
pot renunta la inregistrarea ca platitor TVA incepand cu 1 ian.2013?
Daca DA, ce formular trebuie sa utilizez si care este termenul de depunere (perioada fiscala este trimestrul) ?
puteti renunta la calitatea de platitor de tva in anul 2013 numai daca in anul 2012 nu ati depasit plafonul de scutire.

(p.s.: in cazul dvs. nu se poate)
in urma unor calcule mai exacte, se pare ca ma voi incadra in plafonul de 220000 lei (depinde de cursul valutar din aceste luni de iarna).
Daca la 1 ian.2013 constat ca cifra de afaceri/2012 este mai mica decat 220000lei, cand trebuie sa depun cererea de renuntare la inregistrarea in scopuri de TVA si cu ce data mi se va aplica (perioada fiscala este trimestrul)?