Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... coloane de incalzire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

coloane de incalzire

buna ziua
stam la un bloc cu 4 etaje la care sistemul de incalzire este cu distributie superioara adica intra caldura in subsol,de acolo urca la etajele superioare unde ajunge in uscatorie intre etaje si de acolo intra in apartamentele de la et .4 prin bucatarie,trece in baie ,in sufragerie si ajunge in dormitor,asta fiind coloana principala care alimenteaza tronsoane sau scari exact ca in legea 230

d) proprietate comuna aferenta tronsoanelor sau scarilor care nu poate fi delimitata - cel putin o instalatie pe verticala care alimenteaza in comun tronsoane ori scari sau parti de constructie comune tronsoanelor ori scarilor, care nu pot fi definite separat din punct de vedere fizic ca pozitie si suprafata

Din fiecare camera coboara spre parter coloane verticale de 1/2tol care alimenteaza la fiecare apartament cite un calorifer(defapt tevi verticale se gasesc in fiecare apt din România)problema este urmatoarea---
sunt sau nu sunt tevile verticale inst comune?
trebuie sa le schimbe asociatia pe toate sau doar pe aia groasă?
vecinul de la etajul 4 e de caord sa suportam toti de pe scara contravaloarea tevii principale dar obligatoriu si pe cele verticale,lucru neacceptat de locatarii de pe scara deoarece din 200 de apt cel putin 100 dintre ele si-au schimbat tevile verticale din casa dupa au poftin (pexal,ppr,cupru)
locatarul de etajul superior ameninta cu tribunalul in cazul in care nu i se schimba toate tevile si asta doar cu firma(cu deviz de lucrare si garantie)
Pentru competenta solutionare studiati cartea tehnica a imobilului,care precizeaza concret delimitarea statutului instalatiei de alimentare cu agent termic
Pentru competenta solutionare nu mai studiati nici o carte tehnica, tevile care trec intre apartamente ( cele verticale) sunt tevi comune, ce este intre teava comuna si calorifer (sau baterie in cazul coloanelor de apa) sunt ale fiecarui proprietar (tevile orizontale).
Astfel de lucrari se fac DOAR cu firma si trebuie sa va dea si garantie, daca nu sunt facute de firme specializate nu o sa puteti deconta cheltuiala si nu va da nimeni garantie.
de acord dar se pune problema ca am in asociatie 160 de apt.daca li se nazare la toti sa schimbe tevile verticale de catre asociatie ce se intimpla?
asociatia le schimba tot pe banii lor,daca ar lua asociatia bani de la vreo banca ca sa zici ca nu te costa nimic ar mai merge dar asa nu e nici un avantaj la propr pt ca tot el da banii
si de expl aici la etajul 4 e sparta aia orizontala intrun loc dar acu, propr vrea s-o schimbam pe toata
e normal?
bun ,am decis in sedinta de lucru lunara a comitetului executiv acest lucru s-o schimbam pe aia orizontala de 2 toli cu o firma dar culmea--citez---la mine in casa nu mai aveti ce cauta daca nu imi schimbati si verticalele din bic,baie sufr si dormitor
asa ca draga thran ce imi recomanzi?
- tevile comune pe verticala care treanverseaza de sus pana jos blocul la cele 160 de ap. se schimba in functie de avarie , nu cred ca veti putea suporta intr-un an schimbarea intregii instalatii de incalzire si de aceea se schimba in functie de avarie pe coloana respectiva este bine sa se schimbe de sus pana jos

-nu proprietarul dicteaza ce si cum se schimba in ap. lui de catre Asociatie , se schimba in functie de avarie

- faceti doua un devize de lucrari respectiv cu schimbarea tuturor coloanelor si altul cu pentru avarii si atunci sa se le aduceti la cunostinta tariful si sa alega , daca i tin buzunarele
asociatia le schimba tot pe banii lor,daca ar lua asociatia bani de la vreo banca ca sa zici ca nu te costa nimic ar mai merge dar asa nu e nici un avantaj la propr pt ca tot el da banii

Ce banca va da bani fara sa ii restituiti?
Normal ca TOATE reparatiile sunt suportate de catre proprietari, doar daca se face reabilitarea platita de catre primarie sa nu coste, dar asa sunt suportate de proprietari.
Asa cum a mentionat si @BEN46, acestea se schimba in functie de nevoi, daca o coloana este fisurata, sau infundata, atunci se schimba.
Ideal ar fi sa inlocuiti o coloana din subsol si pana la ultimul etaj, costurile ar fi mai mici decat sa le faceti pe "bucati", dar daca nu sunt bani....
la mine in casa nu mai aveti ce cauta daca nu imi schimbati si verticalele din bic,baie sufr si dormitor

Gresit, aveti acces in TOATE apartamentele si spatiile din condominiu daca este nevoie sa se repare sau sa se inlocuiasca partile comune:
Art. 15. - Cu un preaviz de 5 zile, proprietarul este obligat sa accepte accesul in apartamentul sau in spatiul sau al unui delegat al asociatiei, atunci cand este necesar sa se inspecteze, sa se repare ori sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna, la care se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spatiu. Fac exceptie cazurile de urgenta, cand accesul se poate face fara preaviz.