Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... coloane de incalzire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

coloane de incalzire

buna ziua
stam la un bloc cu 4 etaje la care sistemul de incalzire este cu distributie superioara adica intra caldura in subsol,de acolo urca la etajele superioare unde ajunge in uscatorie intre etaje si de acolo intra in apartamentele de la et .4 prin bucatarie,trece in baie ,in sufragerie si ajunge in dormitor,asta fiind coloana principala care alimenteaza tronsoane sau scari exact ca in legea 230

d) proprietate comuna aferenta tronsoanelor sau scarilor care nu poate fi delimitata - cel putin o instalatie pe verticala care alimenteaza in comun tronsoane ori scari sau parti de constructie comune tronsoanelor ori scarilor, care nu pot fi definite separat din punct de vedere fizic ca pozitie si suprafata

Din fiecare camera coboara spre parter coloane verticale de 1/2tol care alimenteaza la fiecare apartament cite un calorifer(defapt tevi verticale se gasesc in fiecare apt din România)problema este urmatoarea---
sunt sau nu sunt tevile verticale inst comune?
trebuie sa le schimbe asociatia pe toate sau doar pe aia groasă?
vecinul de la etajul 4 e de caord sa suportam toti de pe scara contravaloarea tevii principale dar obligatoriu si pe cele verticale,lucru neacceptat de locatarii de pe scara deoarece din 200 de apt cel putin 100 dintre ele si-au schimbat tevile verticale din casa dupa au poftin (pexal,ppr,cupru)
locatarul de etajul superior ameninta cu tribunalul in cazul in care nu i se schimba toate tevile si asta doar cu firma(cu deviz de lucrare si garantie)
deci in final toate verticalele care coboara de la etajul 4 catre parter si trec din apt in apt sunt tevi care apartin partii comune ,doar ca asociatia de propr are avantajul ca poate schimba in functie avarie si gradul de uzura
mai am un topic cu privire la asigurari asadar aruncati si acolo o privire va rog pt ca e nasoală treaba
daca doamne fereste se sparg verticalele din cauza vechimii firmele de asigurari te pune sa platesti pt ca proprietarul zice ca nu sunt tevile lui ci sunt ale asociatiei
nu se poate asa ceva