Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinere certificat de discernamant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinere certificat de discernamant

Am fost astazi la IML pentru obtinerea unui certificat de discernamant.
Acolo mi s-a spus ca persoana pentru care trebuie certificatul va trebui internata la ei timp de trei zile pt. al tine sub observatie,asta cand vor avea ei locuri libere.
Mie mi se pare cel putin ciudat,sa nu zic o tampenie sa internezi un om sanatos trei zile la azil pt .un certificat.
Chiar asa e procedura sau vor sa ma prosteasca pe mine si sa mai scoata niste bani.
De ce trebuia sa obtii un fel de "certificat de discenamant", in ce calitate ai facut-o, si pentru tine ti-ai permis obraznicia? Am intrebat, bazandu-ma pe un comentariu de bun simt!
De certificat am nevoie la notar,persoana respectiva avand 70 de ani.
Acum alta intrebare.
Este valabil un act,o adeverinta de la un medic psihiatru,si daca da cate zile este valabila acea adeverinta?.
Multumesc.