avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinere certificat de discernamant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinere certificat de discernamant

Am fost astazi la IML pentru obtinerea unui certificat de discernamant.
Acolo mi s-a spus ca persoana pentru care trebuie certificatul va trebui internata la ei timp de trei zile pt. al tine sub observatie,asta cand vor avea ei locuri libere.
Mie mi se pare cel putin ciudat,sa nu zic o tampenie sa internezi un om sanatos trei zile la azil pt .un certificat.
Chiar asa e procedura sau vor sa ma prosteasca pe mine si sa mai scoata niste bani.
Cel mai recent răspuns: isav007 , utilizator 10:21, 20 Octombrie 2012
De ce trebuia sa obtii un fel de "certificat de discenamant", in ce calitate ai facut-o, si pentru tine ti-ai permis obraznicia? Am intrebat, bazandu-ma pe un comentariu de bun simt!
De certificat am nevoie la notar,persoana respectiva avand 70 de ani.
Acum alta intrebare.
Este valabil un act,o adeverinta de la un medic psihiatru,si daca da cate zile este valabila acea adeverinta?.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declarare persoana ca neavand discernamant yssas yssas Buna ziua! As dori sa stiu care este procedura prin care o persoana din cadrul familiei poate fi declarata fara discernamant in conditiile in care refuza sa ... (vezi toată discuția)
Ingrijim bunica de 90 de ani dar notarii ne spun ca nu se mai pot face acte. felipem felipem Buna ziua, am o bunica de 90 de ani din partea mamei, bunicul a decedat mai demult. Bunica are o acasa pe numele ei. Acum 5 ani am adus-o la noi acasa unde o ... (vezi toată discuția)
Semnare act v-c .ajutooor!!!! alexandrescua alexandrescua Am o situatie delicata. Intentionez sa cumpar un imobil. Proprietara imobilului pare destul de \"ciudata\"\", in sensul ca pare a nu fi intreaga la minte. Are ... (vezi toată discuția)