Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... discriminarea celor care au lucrat in grupe de munca ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

discriminarea celor care au lucrat in grupe de munca si s-au pensionat in baza Legii nr.3/1977, completata cu Ord.102/1999

As vrea sa stiu ce se poate face pentru a se corecta nedreptatea facuta celor care s-au pensionat in baza Legii nr.3/1977, completata cu Ord.102/1999 si care au lucrat in grupele de munca I sau II de munca.
Stiu ce celor care s-au pensionat, indeplinind aceleasi conditii ca cei mentionati mai sus, dar dupa data de 01.04.2001, li s-a majorat punctajul mediu, corespunzator anilor lucrati in grupele I si/sau II de munca ( conform Legii nr.263 )
Consider ca se da o interpretare gresita Ord.102/1999, ca fiind act normativ cu caracter special, atata timp cat articolele care prevad reducerea stagiului de cotizare, cat si a varstei persoanelor cu handicap grav sau accentuat se regasesc ca articole ale Legilor nr.19, respectiv 263.
Indiferent cand s-au pensionat,au primit majorarea de care vorbiti,dar cu o conditie la data pensionari sa li-se fi aplicat stagiul complet de cotizare de 30 de ani gr.I,respectiv 25 de ani gr.II de munca.Personal am iesit la pensie in anul 1985 si am primit majorarea de care vorbiti.