Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Sotul meu, nascut pe 20 09 1954 , are o vechime de 38 ani in munca ,din care 11ani gr a1 a si 12 ani gr a 2 a. La ce varsta poate iesi la pensie ?
Ultimi 4 ani lucrati la o firma petroliera , nu s-a trecut in cartea de munca gr a 2a si i s-a spus ca s-au virat bani corespunzatori grupei la CAS si ca se regasesc acolo,totusi va rog sa-mi spuneti de unde poate obtine un document doveditor .
Va multumesc mult pt raspunsurile pe care le voi primi
In ce perioada a lucrat la firma care nu i-a eliberat adeverinta?Grupele de munca au fost pana la 01.04.2001,dupa aceea, conditii speciale de munca si conditii deosebite de munca.In Legea 49/1992 apare pt. prima data plata diferentiata a contributiei de asigurari sociale:pt.gr.I-a-35%,pt.gr.II-a 30% si 20%pt.celelalte categorii.Aceste sume se retineau din venitul brut.Casele de pensii,prin biroul evidenta stagii de cotizare elibereaza adeverinte pt. sumele contributive,incepand cu data de 01.04.2001.Angajatorul respectiv,are obligatia conf.art.34,alin.5 din Codul Muncii sa elibereze adeverinta ceruta de angajat.
Dupa 2001, insa cei 11 ani gr a 1a si 12ani gr a 2 a au fost inainte de 2001 .
Pot sa inteleg , ca ar avea efectiv 12+ 4 ani deci 16 ani a 2a ,sau gresec ?
In consecinta cind ar trebui sa iasa la pensie ,avind deja acum 58 ani ?
Ati inteles bine,pt.23ani lucrati in conditii deosebite,beneficiaza de o reducere a varstei de pensionare de 5 ani.Pensionare pt.limita de varsta redusa in luna septembrie 2014,stagiul complet de cotizare 35 ani
Valentin Mester, utilizator
Va multumesc mult !