avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... disclaimere
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

disclaimere

Buna ziua,

Ce inseamna asta practic?

"Prezentul mesaj este confidenţial şi aparţine lui X. El se adresează numai persoanei menţionate ca destinatar, precum şi altor persoane autorizate să-l primească. În cazul în care nu sunteţi destinatarul vizat, vă aducem la cunoştinţă că dezvăluirea, copierea, distribuirea sau iniţierea unor acţiuni pe baza prezentei informaţii sunt strict interzise şi atrag răspunderea juridică. Dacă aţi primit acest mesaj dintr-o eroare, vă rugăm să ne anuntaţi imediat, ca răspuns la mesajul de faţă, şi să-l ştergeţi apoi din sistemul dumneavoastră. Apreciem şi vă mulţumim pentru cooperare. "

Care este legea care poate conduce la raspundere in caz de nerespectare a disclaimerului?

Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: n53 , utilizator 13:45, 20 Octombrie 2012
un act de renunțare la respectivul mesaj ce nu vă aparține - Codul Penal-art.195, violarea secretului corespondenței, 6 luni-3 ani ; funcție de împrejurări art.196-divulgarea secretului profesional, 3 luni-2 ani sau cu amendă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legalitate publicare continut e-mail Stefan021 Stefan021 +++ Sunt cetatean strain (imi cer scuze pentru greseli din punctul de vedere gramatical) +++ Buna ziua Am avut un schimb de replici prin email (in ... (vezi toată discuția)
Vodafone cere buletinul pe watsapp si mail Rody5 Rody5 Buna ziua, Am fost contactata de catre 2 fete de la vodafone, in legatura cu o oferta. Nu ma interesa, au insistat si le-am ascultat pana la final. Mi-au ... (vezi toată discuția)
E mail transmis abuziv Dana Marin Dana Marin Presedintele asociatiei de proprietari este suparat ca am adus prin e mail critici activitatii firmei de administrare adusa de el. Aceia au transmis copiind ... (vezi toată discuția)