Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... disclaimere
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

disclaimere

Buna ziua,

Ce inseamna asta practic?

"Prezentul mesaj este confidenţial şi aparţine lui X. El se adresează numai persoanei menţionate ca destinatar, precum şi altor persoane autorizate să-l primească. În cazul în care nu sunteţi destinatarul vizat, vă aducem la cunoştinţă că dezvăluirea, copierea, distribuirea sau iniţierea unor acţiuni pe baza prezentei informaţii sunt strict interzise şi atrag răspunderea juridică. Dacă aţi primit acest mesaj dintr-o eroare, vă rugăm să ne anuntaţi imediat, ca răspuns la mesajul de faţă, şi să-l ştergeţi apoi din sistemul dumneavoastră. Apreciem şi vă mulţumim pentru cooperare. "

Care este legea care poate conduce la raspundere in caz de nerespectare a disclaimerului?

Multumesc frumos
un act de renunțare la respectivul mesaj ce nu vă aparține - Codul Penal-art.195, violarea secretului corespondenței, 6 luni-3 ani ; funcție de împrejurări art.196-divulgarea secretului profesional, 3 luni-2 ani sau cu amendă.