avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Vodafone cere buletinul pe watsapp si mail
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Vodafone cere buletinul pe watsapp si mail

Buna ziua,
Am fost contactata de catre 2 fete de la vodafone, in legatura cu o oferta. Nu ma interesa, au insistat si le-am ascultat pana la final.
Mi-au cerut sa ascult un contract, clauzele si sa spun ca sunt de acord si ca am inteles ce spun.
Nu intentionam sa accept oferta pentru ca era o optiune pentru care se facea un "contract"la distanta.

Mi-au certut buletinul pe watsapp sau mail.
Si au zis ca voi primi contractul pe mail.
Nu am primit nici-un contract pe mail pentru a fi semnat.
Am primit un mesaj care imi cerea sa trimit poza buletinului pe o adresa de mail: ofertatelefonica_x@vodafone.com

Am trimis un mail catre cei de la vodafone in care am mentionat ca nu mi se pare normal o asemenea cerere.
Raspunsul lor a fost ca m-au scos din sistemul de ofertare viitoare cu promotii.
Dar nimic legat de buletin.
Si la sfarsit scria urmatorul mesaj:

Aveti intotdeauna la indemana informatii despre serviciile Vodafone pe www.vodafone.ro/asistenta

In plus, puteti accesa cele mai frecvente intrebari pe care le primim din partea clientilor nostri pe www.vodafone.ro/intrebari

"Prezentul mesaj si orice fisier atasat constituie informatie confidentiala si este proprietatea exclusiva a Vodafone S.A.. Mesajul se adreseaza numai persoanei fizice sau juridice mentionata ca destinatara autorizata sa-l primeasca. In cazul in care nu sunteti destinatarul vizat, va aducem la cunostinta ca dezvaluirea, copierea, distribuirea sau initierea unor actiuni pe baza prezentei informatii sunt strict interzise si atrag raspunderea dvs. civila si penala. Daca ati primit acest mesaj dintr-o eroare, va rugam sa ne anuntati imediat si sa-l stergeti apoi din sistemul dvs. Nu putem garanta ca transmisia acestui mesaj este securizata sau fara erori."

Cum e posibil ca ei sa-mi spuna ca este ilegal sa trimit conversatia mai departe ca ar fi exclusiv a lor proprietate - avand in vedere ca e o simpla discutie?
DAR imi cer buletinul pe Watsapp sau fax sau mail? fara un contract semnat.

Asta in plina campanie electorala.
In campania electorala buletinul se scaneaza!!!!!!!!

Astept un raspuns, pentru ca eu consider asta ilegal!
Operatorul a spus ca se cere asa de 2 ani!!!!!X-(


Multumesc.
Rodica T.
Cel mai recent răspuns: Rody5 , utilizator 11:18, 29 Noiembrie 2016
In primul rand, atat timp cat nu ati consimtit in scris cu disclaimerul respectiv, el n-are nicio valoare juridica. Este o dorinta a firmei cu care nu va poate obliga nimeni sa fiti de acord. Contractele de confidentialitate sunt valabile doar daca sunt semnate in prealabil de ambele parti. Nu exista contract valabil semnat de o singura parte.

In al doilea rand, de unde stiti ca Vodafone v-a cerut buletinul? La o adica, puteau fi escroci care vor sa incheie un imprumut pe numele dvs.
Pe ce adresa de mail ati trimis sesizarea, pe cea indicata ptr trimiterea buletinului sau ati apelat la modalitatea de comunicare de pe site-ul oficial vodafone.ro?
Nu vad motive ptr care sa va indice o adresa de mai pentru ofertarel cu .com!
Am trimis mesaj pe siteul oficial vodafone - la asistenta.
Am primit mesaj de la "persoane.fizice_ro@vodafone.com"
Am fost si sunata si mi s-a confirmat numarul de pe spatele cartelei vodafone.
Am toate discutiile si am vazut ca au mai deranjat alte persoane pe internet.

Ei spun ca este un contract la distanta si ca au nevoie de acord verbal inregistrat si de buletin.

Dar ar putea oricine sa vorbeasca la telefon in locul meu.
Semnatura chiar si prin mail cred ca trebuie ceruta in acest caz.

Nici nu s-au deranjat sa dea alte explicatii.

Dar pe site-ul lor scrie:
Tocmai de aceea te sfătuim:Să nu furnizezi date confidenţiale (cod numeric personal, conturi bancare, parole, coduri de reîncarcare etc);

Apropo, alegerile sunt pe 11 decembrie nu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legalitate publicare continut e-mail Stefan021 Stefan021 +++ Sunt cetatean strain (imi cer scuze pentru greseli din punctul de vedere gramatical) +++ Buna ziua Am avut un schimb de replici prin email (in ... (vezi toată discuția)
Intrebare introducere disclaimer pt. publicitate ContSters130254 ContSters130254 Hello. Pot insera un text in mail-urile pe care urmez sa le trimit clientilor, atat cei activi/inactivi cat si cei potentiali, fara ca acest mail sa nu fie ... (vezi toată discuția)
Imprumut in strainatate Mihaela miky Mihaela miky Sper din tot sufletul sa ma lamuriti intr o problema: sunt prof de franceza titulara, cum apar in biroul de credit nu mai pot lua un imprumut aici decat dupa 5 ... (vezi toată discuția)