Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Legalitate publicare continut e-mail
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Legalitate publicare continut e-mail

+++ Sunt cetatean strain (imi cer scuze pentru greseli din punctul de vedere gramatical) +++

Buna ziua

Am avut un schimb de replici prin email (in calitata de consumator) cu o societate comerciala privind numultemirea mea referitor la neschimbarea preturilor dupa introducerea cotei TVA-ului la 9%.

Am primit de la aceasta firma un e-mail cu ”raspunsul” la intrebarile mele si din punctul meu de vedere motivele lor sunt chiar neintemeiate. Am facut un copy/paste dupa textul si am publicat acest email (integral) pe pagina lor de Facebook. Scopul publicarii a fost pentru a informa publicul despre motivele firmei de a nu micsora preturile (pentru ca firma din initiativa proprie n-a facut nimic!). Nu am facut mai mult decat publicarea email-ului fara a mai face absolut niciun alte comentariu pe pagina lor de Facebook.

In maxim o ora am primit o amenintare din partea firme, daca nu sterg mesajele (4 in total) in cel mai scurt timp, ma voi da in judecata pe motiv ca sub fiecare email au inclus un ”disclaimer” in care ei - unilateral- interzice publicarea continutului.

”Notă de confidenţialitate

Conţinutul acestui mesaj este clasificat ca Informaţie Confidenţială XXXXXX. Conţinutul acestui mesaj este destinat pentru utilizare exclusiv persoanei fizice sau juridice căreia i se adresează şi altor persoane autorizate să îl primească. Dacă dumneavoastră nu sunteţi persoana destinată acestui mesaj, vă aducem la cunoştinţă că dezvăluirea, copierea, distribuirea sau iniţierea unor acţiuni pe baza conţinutului acestor informaţii este strict interzisă şi poate fi ilegală. Dacă aţi primit acest mesaj dintr-o eroare, vă rugăm să ne anunţaţi imediat ca răspuns la prezenta comunicare, apoi ştergeţi mesajul din sistemul dumneavoastră. Apreciem sprijinul acordat în păstrarea confidenţialităţii corespondenţei noastre. Vă mulţumim”

Am cautat si pe Google (si prin Codul Penal ”violoarea corespondentei”) dar nu gasesc ceva care se poate aplica in cazul meu.

Intrebarile mele:

1. Am drept (in interesul opinia publica) sa fac public aceasta corespondenta pe internet (tip blog, twitter, facebook etc) chiar daca ei m-au trimis un email cu acest ”disclaimer” ?

2. Daca nu am drept, ce articul din ce lege se aplica in acest caz?

Stefan021, utilizator
Nu ati semnat niciun angajament de confidentialitate, deci disclaimerul angajeaza doar firma respectiva si angajatii ei, dvs. nu aveti nicio obligatie in acest sens. Altfel pot posta si eu un disclaimer ca cei care citesc e-mailurile mele au obligatia sa-mi plateasca 10 000 euro/mesaj.

Nu exista acord de confidentialitate semnat de o singura parte in numele celeilalte parti.
tgeorgescu, utilizator
Reteaua pe care a folosit-o firma implicata pt transmiterea acelui email nu a fost securizata.
Si daca legatura ar fi fost securizata ,ma indoiesc ca contul dvs de email a fost securizat .
E-mail-ul va fost adresat iar disclaimerul face referire la o alta persoana care fraudulos ar fi putut citi acest e-mail. Dvs puteti decide ce faceti cu acest mesaj .