Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Stema României
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Stema României

Buna ziua, pot sa am desenat pe marca unui vin stema si harta Romaniei?
Multumesc.
Stema tarii este si reprezinta un insemn heraldic al tarii.
Utilizarea insemnului heraldic al tarii pe o eticheta a unui produs de larga circulatie nu este nici permisa, nici acceptata de statul roman, decat in conditiile legislatiei in vigoare cu privire la insemnele nationale (stampile, steaguri, alte insemne heraldice proprii instituite si utilizate de catre alte institutii componente ale statului,...)
Chiar asa... stema pe un Vin cu larga circulatie in locuri publice??? Iar stema pusa pe o marca fara ca aceasta sa fie astfel inregistrata nu va confera nici o protectie suplimentara, ba mai mult conform Legii 84/1998 republicata art.5 alin.l) o astfel de marca poate fi declarata nula daca contine stema tarii
Grasa de Cotnari, cel mai renumit vin romanesc datand din secolul XV de pe timpul lui Stefan cel Mare, are pe eticheta sa marca/stema podgoriei Cotnari.