Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... abuz din partea angajatorului?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

abuz din partea angajatorului?

buna ziua am si eu o problema in sensul ca lucrez la o societate din anul 2000,iar in lina martie 2008 am fost pensionat cu gr3 ,moment in care am continuat sa lucrez cu norma de 4 ore la aceasi societate. In anul 2011 luna martie comisia medicala a hotarat incetarea pensiei de invaliditate.Zilele trecute am fost la casa de pensii unde am cerut o adeverinta privind vechimea in munca cei de acola spunind ca i-mi pot elibera o adeverinta privind stagiul de cotizare La primirea acesteia am constatat ca angajatorul a mentinut programul de 4 ore pana in luna august anul curent desi la data respectiva (martie 2011) i-am predat acestuia decizia medicala de incetare a pensiei de invaliditate Cum ar trebui sa procedez pentru remedierea acestei situatii neplacute ? multumesc
1. Cand a incetat plata pensiei de invaliditate gr.III trebuia sa vorbiti cu angajatorul sa va modifice CIM de la 4 ore pe zi la 8 ore pe zi (asta numai daca ati lucrat 8 ore pe zi).

2.- Programul de 4 ore pe zi nu va afecteaza la stagiul de cotizare pentru pensie.
- Stagiul de cotizare la pensie este acelasi ca in cazul in care ati fi lucrat 8 ore pe zi.

kadet18

Modificarea timpului de munca dee la 4 ore la 8 ore trebuie sa se faca prin incheierea unui act aditional la c.i.m. .. chiar daca ati comunicat angajtorului decizia de incetare a pensiei de invaliditate , acesta nu este obligat sa modifice si durata timpului de munca.