Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... probleme cu firma de recuperari creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

probleme cu firma de recuperari creante

am si eu un credit la bcr din 2005 la putin timp dupa ce nu am mai putut sa platesc , l au preluat cei de la bcr asigurari iar de vreo doi ani cred cei de la eos . Daca eu nu am facut cu ei nici o intelegere scrisa si nu am mai platit nimic din 2005 , este posibil sa se fi prescris? am facut telefonic o esalonare pe doi ani care urma sa o incep luna aceasta. Ce ma sfatuiti sa fac?
Avand in vedere ca ati facut o esalonare, ati recunoscut datoria, iar termenul de prescriptie va curge de la ultima intelegere.
esalonarea respectiva este o promisiune verbala nu am facut nimic in scris
la acel credit nu s a mai facut nici o plata din anul 2005 iar cu esalonarea aceea ei deja sint de acord , dar totusi au trecut patru ani.
stefan 2003 a scris:

am facut telefonic o esalonare pe doi ani care urma sa o incep luna aceasta

de aceea am considerat ca intelegerea este "proaspata" si de la care curge termenul de prescriptie. Convorbirea a fost inregistrata si constituie acord.
Succes
se poate folosii in instanta aceasta convorbire inregistrata ? Nu mi se pare corect, mai ales ca daca noi sunam la aceasta firma nu ne anunta nimeni ca se inregistreaza ceva.