Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de risc maternal

Buna ziua!
Am si eu o problema, poate ma poate ajuta cineva: firma la care lucrez face concediere colectiva. eu i-am instiintat deja ca sunt insarcinata. deocamdata eu sunt in concediu medical, deci nu-mi pot face decizie si mie. Pentru orice eventualitate, m-am gandit sa-mi iau concediu de risc maternal. se poate??? sau poate aveti alte solutii?? MUltumesc mult!
Buna ziua,

Am avut un baietel care a murit in 2006 la 7 luni dupa nastere din vina medicului - neoxigenare in burtica, nastere prea tarzie prin cezariana la 42 saptamani)
ACUM SUNT INSARCINATA IN 8 luni si am niste nelamuriri privind plata Concediului Medical - RISC MATERNAL 75%, PRENATAL 85% si INDEMNIZATIE.

Dar am si 3 probleme acum am descoperit vorbind cu mai multe mamici azi:
1. Pana acum de la 2 luni de sarcina firma mi-a dat 75% din NET (din 10 milioane in mana cat luam) deci 750 ron - ESTE CORECT ???
2. Am mai descoperit o smecherie facuta de firma care pe mine ma dezavantajeaza - BRUT pe contract este trecut 11 milioane iar eu in mana luam 10 milioane, ori normal nu are cum sa fie asa, iar pe statul de plata 8 milioane si ceva, sunteti de acord cu mine?
3. Stiu ca ma va afecta si la indemnizatie, dar neavand cu ce sa justific ca incasez atat... nu prea am ce face.

De la 1 februarie am intrat in PRENATAL 85%, dar nu stiu cati bani o sa incasez de la firma, nu vreau sa fiu mintita si inselata din nou de patroni, va rog ajutati-ma.
Acum caut legile pe internet despre plata CO-risc maternal, prenatal si indemnizatie sa le-o bag in ochi.
Va rog din suflet daca aveti vreo astfel de lege despre aceste 3 probleme si o puteti publica aici sau un link sa le arat si eu patronilor, m-ati ajuta enorm de mult.
Sunt foarte suparata ca mereu angajatii sufera din cauza inselatoriilor facute de patronii firmelor.
Va multumesc din suflet.
Alexa
OUG nr.158/2005 - privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate
Cuantumul lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din media veniturilor lunare din ultimele 6 luni anterioare primei zile de concediu medical inscrise in certificatul de concediu medical.

Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului
Art. 1. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.
Buna ziua.

Am si eu o intrebare. Doctorul mi-a prescris concediu medical prenatal pentru risc maternal. Cu cat la % se plateste acest concediu? Am inteles ca la calcularea lui nu se aplica CASS. Este adevarat? Exista vreo posibilitate sa fiu platita 100%?

Multumesc
alicesafta2007 a scris:

Buna ziua.

Am si eu o intrebare. Doctorul mi-a prescris concediu medical prenatal pentru risc maternal. Cu cat la % se plateste acest concediu? Am inteles ca la calcularea lui nu se aplica CASS. Este adevarat? Exista vreo posibilitate sa fiu platita 100%?

Multumesc

Pentru indemnizatiile acordate persoanelor aflate in concediu de risc maternal, angajatorul nu datoreaza contributiile la fondul national unic de asigurari sociale de sanatate, la bugetul asigurarilor pentru somaj, si nici contributia de asigurari pentru accidente de munca si boli profesionale.
Cuantumul indemnizatiei reprezinta 75% din baza de calcul stabilita conform prevederilor art. 10 din OUG nr.158/2005
Angajatorul datoreaza contributia de asigurari de accidente de munca si boli prifesionale la BASS ( adica : salariul minim pe economie/nr.zile lucratoare din luna * nr.zile de concediu de risc maternal ).
Salariatul datoreaza doar catre CAS contributia de 9,5% din acelasi BASS .