avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune de parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune de parti sociale

spuneti-mi va rog, atunci cand se transmit partile sociale catre o alta persoana, se transmit toate drepturile de proprietate ale societatii? ma refer la masini luate in leasing, imobile, spatii comerciale, toate fiind pe numele firmei...Va multumesc foarte mult!!!!
Cel mai recent răspuns: Ileana Schwarz , Avocat 16:18, 27 Ianuarie 2009
Da se transmite si activul si pasivul.
Pai...cam da!
Daca ati cesionat doar o parte, va veti ocupa impreuna de firma( dvs si cel care a primit)...asta in functie de cum sunteti organizati.

daca ati cedat tot, atunci ..cel ce a primit va dispune cu privire la bunuri, societate..etc.

Conteaza contractul de cesiune pe care la-ti incheiat.

Cu stima,
av. Ileana Schwarz

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorie contract leasing liviu.c liviu.c Buna ziua. Am o problema destul de incurcata si un executor ma hartuieste de doua saptamani incoace.Eu am fost asociat unic si administrator al unei ... (vezi toată discuția)
Ajutor ! cesionare firma ! algora algora Cum spuneam si ieri, anul trecut am cesionat o firma cu mai multe credite la banci , nu datorii. Totul era la zi pana in momentul cesionarii. Noii asociati au ... (vezi toată discuția)
Cesionare firma ! ajutor ! algora algora Urgent ! Ajutati-ma ! Anul trecut am cesionat o firma co tot activul si pasivul societatii. Acte la avocat + reg. com. . Dar acum bancile mi-au blocat ... (vezi toată discuția)