Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune de parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune de parti sociale

spuneti-mi va rog, atunci cand se transmit partile sociale catre o alta persoana, se transmit toate drepturile de proprietate ale societatii? ma refer la masini luate in leasing, imobile, spatii comerciale, toate fiind pe numele firmei...Va multumesc foarte mult!!!!
Da se transmite si activul si pasivul.
Pai...cam da!
Daca ati cesionat doar o parte, va veti ocupa impreuna de firma( dvs si cel care a primit)...asta in functie de cum sunteti organizati.

daca ati cedat tot, atunci ..cel ce a primit va dispune cu privire la bunuri, societate..etc.

Conteaza contractul de cesiune pe care la-ti incheiat.

Cu stima,
av. Ileana Schwarz