Forum Discuţii juridice Executare silită datorie contract leasing
Discuție deschisă în Executare silită

datorie contract leasing

Buna ziua.

Am o problema destul de incurcata si un executor ma hartuieste de doua saptamani incoace.Eu am fost asociat unic si administrator al unei firme.Am contractat 3 masini in sistem leasing,contract tripartit,intre societatea mea,societatea de leasing si eu ca girant al contractului.In luna noimebrie am cedat partile si administrarea,am iesit definitiv din firma.Prin luna februarie anul aceste firma nu a mai putut plati ratele iar contractul de leasing a fost reziliat,firma inregistrand o datorie de 50.000 RON.Executorul mi-a pus mie poprire pe contul meu de la banca de persoana fizica,eu nemaiavand nici o legatura cu firma,doar semnatura de pe contract.Iar ceea ce e mai grav e ca am poprire de cei 50.000 RON plus 40.000 de EURO ce reprezinta suma ramasa de achitat din contract pana la sfarsitul celor 4 ani de leasing acestea reprezentand daune interese.Ce pot sa fac in legatura cu aceste daune interese si cu poprirea mea?Are vie executorul sa puna poprire pe daune interese fara hotarare judecatoreasca?Si cum a trecut datoria de la persoana juridica la persoana fizica fara sa se judece cazul?Va rog ajutati-ma.
Trebuie sa faceti contestatie la executare si, banuiesc ca mai aveti macar o copie a contractelor de leasing pentru care ati girat ca persoana fizica.Termenul pentru depunerea contestatiei nu trebuie depasit.
Este neplacuta situatia in care va aflati si aveti nevoie de ajutor. Unde sunt masinile?Cand ati facut cesiunea si ati iesit din firrma ati notificat firma de leasing?ati clarificat prin cesiune ce se intampla cu activul si pasivul societatii?este foarte important contractul de cesiune.
Luati-va avocat.

succes
av. Ileana Schwarz
Masinile le-am predat la firma de leasing.Contractul de cesiune l-am facut inainte de aparitia litigiului si nu am notificat firma de leasing,actele care apar la dosarul firmei de leasing fiind tot acelea prin care eu apar ca administrator.eu pur si simplu am cedat partile fratelui meu care se ocupa de firma.eu nu vrea decat sa-mi ridice mi poprirea ca persoana fizica.fratele meu va plati suma de 50.000 dar nu pana cand nu se va asigura ca nu va trebui sa plateasca si cei 40.000 de euro.Conform contractului eu sunt codebitor si raspund dar totusi pentru daune interese nu trebuie hotarare judecatoreasca?Si inca o intrebare.Conform termenului de prescriptie daca nu achit suma eu raman cu poprire timp de 3 ani de zile dupa care nu mai am nici o obligatie si mi se deblocheaza contul?ca nu am nimic impotriva am 20 de ani si de abia peste 3 ani termin facultatea de drept.
Deci cesiunea a fost facuta in noimebrie 2008,contractul reziliat pe 27 ianuarie 2009,masinile predate pe 12 februarie 2009,iar executartea silita pe 6 martie 2009
Repet, faceti contestatie la executare si cereti pararea unui avocat. Din experienta mea, societatile de leasing au un stil aparte de a obtine "si pielea de pe om "daca se poate. Asa ca, mare atentie. Pe acest forum primiti cateva opinii si nu va bazati pe ele ca fiind adevarul absolut.
Numai analizarea in concret a actelor si a imprejurarilor de fapt de catre un avocat ar putea sa va ofere variante de actiune. Trebuie vazut contractul de leasing.Aveti nevoie de ajutor chiar daca sunteti student la drept.
Oricum:
succes
av. Ileana Schwarz