Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pastrare numele avut anterior divortului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pastrare numele avut anterior divortului

Ca urmare a actiunii civile intentata de reclamanta , avand ca obiect desfacerea casatoriei prin divort si cu revenirea numelui avut anterior incheierii casatoriei si hotarata in baza sentintei. Intrebarea mea este ca, reclamanta poate sa-si pastreze numele avut anterior divortului deoarece s-a razgandit si doreste pastrarea numelui avut inaintea divortului . Mentionez ca fostul sot a declarat in scris si autentificat la notar , cum ca el este de acord, ca si dupa divort, fosta lui sotie sa-si pastreze numele . In consecinta , reclamanta mai are nevoie de o alta hotarare care sa-i dea acest drept , sau ajunge declaratia autentificata la notar de la fostul sot ? Multumesc . Cu stima si consideratie.
Nu prea mai este posibil, daca sentinta de desfacere a casatoriei este definitiva si irevocabila.
Exista vreo procedura sau o solutie pt. a-mi pastra numele avut inainte de divort , pe baza asentimentului fostului meu sot prin declaratia autentificata la notar ? Mentionez ca sentinta de desfacere a casatoriei este definitiva si irevocabila si face trimitere la revenirea numelui de fata, anterior casatoriei. Multumesc.
Sa incerce sa-l schimbe pe cale administrativa, detalii despre procedura si acte necesare aveti in link.
www.avocatnet.ro/content/art...
Buna seara. Referitor la intrebarea mea, doresc sa intreb care este riscul folosirii in continuare a numelui fostului sot dupa pronuntarea sentintei de divort in care sunt obligata sa-mi schimb numele , dar buletinul este inca valabil 8 ani cu fostul nume ?
De la amenda pt ca nu va schimbati buletinul in termen de 15 zile de la data cand hotararea e definitiva si irevocabila pana la fals privind identitatea.
Important e ca va veti incurca singura in acte daca le incheiati sub un nume care nu va mai apartine.