Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM

UN salariat a ocupat un post de conducere, iar acum a fost trecut pe un post de excutie, prin act aditional la CIM, insa nu i s-a modificat si salariu. In cadrul societatii nu exista o grila de salarizare, iar conform art 41 CM, salariul unui angajat se modifica doar cu acordul acestuia! in aceasta speta, salariatul nu este de acord cu modificarea salarialui.Cum pot totusi modifica salariul acestui angajat? Va rog spuneti-mi si mie o solutie!
Retrogradarea este o sanctiune disciplinara ...
Retrogradarea din functie este o sanctiune disciplinara. Dar in cazul nostru, functia se pastreaza...
Si reducerea salariului este tot o sanctiune disciplinara, in conditiile expuse de dvs.
@ freeelis

Atunci, cum ne impacam cu prevederile Codului muncii care specifica clar sanctiunile disciplinare la dispozitia angajatorului, alte sanctiuni neputand fi aplicate:

Art. 248. - (1) Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Nu se poate aplica litera b) deoarece functia se mentine, iar durata retrogradarii este nedeterminata.
Nu este cazul aplicarii literei c) deoarece diferentele dintre treptele salariale sunt mai mari de 10%, iar perioada maxima pe care se poate aplica sanctiunea este 3 luni.

Deci este o sanctiune contrara prevederilor legale... ma interesa daca se poate gasi o solutie avand in vedere ca aceste trepte salariale sunt exprimate ca salariu de baza, adica cand se promoveaza pe o treapta superioara se face act aditional de marire a salariului de baza corespunzator unei trepte salariale superioare (vointa partilor) iar retrogradarea ar presupune actul unilateral de vointa al angajatorului.

Multumesc.

Dragos Stefan, Consultant resurse umane