Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... O persoana care beneficiaza de pensie de boala,are ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

O persoana care beneficiaza de pensie de boala,are voie sa munceasca?

Am o cunostinta care beneficiaza de pensie de boala de peste 5 ani.Tot cam de atunci merge regulat in Germania,la lucru.Mai exact are grija de persoane batrane.Mentionez ca nu lucreaza cu contract.O persoana binevoitoareX-( i-a facut o reclamatie la organele competente.Are ce sa-i faca daca se dovedeste ca nu este acasa?Este plecata de 2 luni si sta 6luni,deci ar trebui sa se intoarca in primavara.Multumesc.
Daca are pensie de invaliditate gr.III poate sa lucreze maximum 4 ore pe zi.
Are gradul 2 din cate stiu ,iar acolo unde lucreaza trebuie sa fie disponibila 24 ore din 24.Revin la aceeasi intrebare=In acest caz,i se poate face ceva?Am inteles ca ,in prima faza este cautata acasa.Ce se intampla daca nu este gasita?Multumesc.