Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... paratul a decedat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

paratul a decedat

Buna ziua. As avea o intrebare, va rog frumos sa ma ajutati daca se poate. Daca am dat un fost angajator in judecata pentru neplata salariilor, si intre timp procesul s-a amanat, pentru cercetarea unor acte, si intre timp paratul (fostul angajator) a decedat, ce se va intampla cu procesul? Mai avem sanse, noi, fostii angajati, sa ne recuperam banii? Va multumesc mult!
Fostul angajator era o persoana fizica sau una juridica ?

In cazul in care persoana fizica are mostenitori si acestia accepta mostenirea, atunci veti putea continua dosarul cu acestia.

In cazul persoanei juridice, partile sociale ale asociatului decedat ar trebui preluate de asemenea de mostenitori sau de ceilalti asociati, daca exista.

Oricum, pana se vor face aceste demersuri de catre mostenitori cel mai probabil dosarul va fi suspendat.
Era vorba de o editura. Presupun ca va intra in insolventa, asa am auzit.
in ambele cazuri, cereti instantei introducerea in proces a mostenitorilor, va trebui sa faceti dvs demersuri ca sa aflati cine sunt acetia
Pai si cine a decedat? Administratorul societatii sau vorbiti la figurat in sensul ca a intrat in insolventa?
A decedat seful editurii. De aceea ma gandeam ca nu se va mai alege nimic de procesele noastre. La dosarele de judecata, ,,parata'' apare Editura. Multumesc mult pentru ajutor, nu ma prea pricep la lucruri juridice.