Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cine reprezinta o societate aflata in faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cine reprezinta o societate aflata in faliment

O societate aflata in faliment are un proces penal in care este parte vatamata si parte civila. Cine reprezinta societatea in proces si in baza carui articol de lege, administratorul special sau lichidatorul?
Depinde de hotararile ce s-au pronuntat de catre Judecatorul sindic in cursul procedurii de cand s-a dispus intrarea in stare de insolventa.
De regula administrator special este reprezentantul, persoană fizică sau juridică, desemnat de adunarea generală a acţionarilor/asociaţilor debitorului să efectueze în numele şi pe seama acestuia actele de administrare necesare în perioadele de procedură.
legalmgm, utilizator
Dar dupa ce debitoarei i s-a ridicat dreptul de administrare?
S-a ridicat dreptul de administrare al fostului administrator si al fostelor organe de conducere de dinainte de intrarea in insolventa.
Dreptul de administrare s-a acordat, dupa caz, Lichidatorului sau Administratorului judiciar.
Comitetului Creditorilor preia rolul Adunarii Generale.
legalmgm, utilizator
Deci rezulta ca dupa ridicarea dreptului la administrare, in procesul penal in care societatea este parte vatamata si civila, societatea va fi reprezentata de lichidator,
Ce se intampla daca procedura insolventei se inchide iar societatea este radiata inainte de solutionarea procesului penal?
Va reprezenta in continuare lichidatorul societatea pana la finalizarea procesului penal?