Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune - Dovada demersurilor pentru aflarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune - Dovada demersurilor pentru aflarea domicliului paratei

Buna seara,
Am introdus o actiune civilia, prin care prin jonctiunea posesiilor a mea cu a parintilor mei inceputa in vremea codului civil, sa se constate uzucapiune pentru un teren. S-a fixat primul termen pentru care mi-a sosit citatie, in care mi se solicita sa fac dovada demersurilor pentru aflarea domicliului paratei. Avand in vedere ca aceasta este decedata din cate stiu si pot deduce - adica ar avea peste 100 de ani, eu am solicitat judecarea cu ea, prin curator litis, pentru ca nici nu o cunosc.
Cum pot face aceasta dovada?
Va multumesc
Trebuie sa ii gasiti mostenitorii.
Vor fi citati ei.
Va dau un exemplu mai jos legat de "curator litis". Ramane sa trageti concluziile si sa actionati ca atare.

"Prin actiunea din .. octombrie 20.., reclamantii V.A. si V.V. au solicitat sa se constate ca au dobandit, ca bun comun prin uzucapiune, dreptul de proprietate asupra terenului inscris in CF 1271 ......, nr.top. 81/2 gradina intravilan in suprafata de 180 mp si sa se dispuna inscrierea in CF a acestui drept. Au mai solicitat ca Primaria sa numeasca un curator litis pentru proprietara terenului, H.M., decedata fara urmasi.

In motivarea actiunii reclamantii au aratat ca folosesc terenul de la data de 11 octombrie 1953, de cand s-au casatorit, si ca proprietara H.M. este decedata de peste 60 de ani.

Reclamantii au precizat ca terenul uzucapat este de 475 mp si ca, pe suprafata de teren pe care au uzucapat-o, au ridicat o constructie, compusa din patru camere cu dependinte si anexe, pentru care doresc inscrierea dreptului de proprietate in cartea funciara, instanta urmand sa dispuna in acest sens.

In cauza, prin dispozitia nr. 7.../20... ,a primarului municipiului Madias, a fost numita P.M. curator litis, pe seama mostenitorilor paratei H.M., pentru a reprezenta interesele acesteia in proces.

Judecatoria prin sentinta civila nr. 3250 din 10 noiembrie 2003, a respins actiunea pentru lipsa capacitatii de folosinta a paratei H.M., iar Curtea de Apel , prin decizia nr..... din..... a respins ca nefondat apelul reclamantilor.

Instantele au retinut ca persoanele moarte nu pot fi reprezentate si nici mostenitorii necunoscuti, cum este cazul in speta.

Este nefondat si recursul declarat de reclamanti.

Instantele au solutionat cererea in conformitate cu normele de procedura civila. Au constatat ca nu sunt intrunite conditiile prevazute de art. 112 Cod procedura civila pentru chemarea in judecata si au invocat, din oficiu, exceptia lipsei capacitatii de folosinta a paratei H.M. despre care chiar in actiune reclamantii au indicat ca este decedata.

In mod corect s-a constatat ca nu pot fi chemate in judecata persoane decedate, iar cat priveste numirea unui curator litis pe "seama mostenitorilor numitei H.M. pana la aparitia acestora in proces", masura a fost ilegala.

Art. 152 lit. a Cod familie, in temeiul carora s-a dispus curatela, prevede textual ca se poate institui curatela "daca din cauza batranetii, a bolii sau a unei infirmitatii fizice, o persoana, desi capabila, nu poate personal sa-si administreze bunurile sau sa-si apere interesele in conditii multumitoare si, din motive temeinice, nu-si poate numi un reprezentant".

Conditia primara, sine qua non pentru numirea unui curator, este sa existe o persoana intr-una din situatiile aratate de text.

Parata H.M. despre care chiar reclamantii, prin actiune, afirma ca este decedata, nu mai este o persoana in termenii stabiliti de Decretul nr.31/1954 - privind persoanele fizice si juridice, pentru a putea fi reprezentata

Pentru aceste considerente, recursul reclamantilor a fost respins ca nefondat.

Prin actiunea din 2 octombrie 2003, reclamantii V.A. si V.V. au solicitat sa se constate ca au dobandit, ca bun comun prin uzucapiune, dreptul de proprietate asupra terenului inscris in CF 1271 Ighisul Nou, nr.top. 81/2 gradina intravilan in suprafata de 180 mp si sa se dispuna inscrierea in CF a acestui drept. Au mai solicitat ca Primaria sa numeasca un curator litis pentru proprietara terenului, H.M., decedata fara urmasi.

In motivarea actiunii reclamantii au aratat ca folosesc terenul de la data de 11 octombrie 1953, de cand s-au casatorit, si ca proprietara H.M. este decedata de peste 60 de ani.

Reclamantii au precizat ca terenul uzucapat este de 475 mp si ca, pe suprafata de teren pe care au uzucapat-o, au ridicat o constructie, compusa din patru camere cu dependinte si anexe, pentru care doresc inscrierea dreptului de proprietate in cartea funciara, instanta urmand sa dispuna in acest sens.

In cauza, prin dispozitia nr. 7.../2003 ,a primarului municipiului M...., a fost numita P.M. curator litis, pe seama mostenitorilor paratei H.M., pentru a reprezenta interesele acesteia in proces.

Judecatoria Medias, prin sentinta civila nr. 2222 din 10 noiembrie 200., a respins actiunea pentru lipsa capacitatii de folosinta a paratei H.M., iar Curtea de Apel , prin decizia nr.248A/19 februarie 200., a respins ca nefondat apelul reclamantilor.

Instantele au retinut ca persoanele moarte nu pot fi reprezentate si nici mostenitorii necunoscuti, cum este cazul in speta.

Este nefondat si recursul declarat de reclamanti.

Instantele au solutionat cererea in conformitate cu normele de procedura civila. Au constatat ca nu sunt intrunite conditiile prevazute de art. 112 Cod procedura civila pentru chemarea in judecata si au invocat, din oficiu, exceptia lipsei capacitatii de folosinta a paratei H.M. despre care chiar in actiune reclamantii au indicat ca este decedata.

In mod corect s-a constatat ca nu pot fi chemate in judecata persoane decedate, iar cat priveste numirea unui curator litis pe "seama mostenitorilor numitei H.M. pana la aparitia acestora in proces", masura a fost ilegala.

Art. 152 lit. a Cod familie, in temeiul carora s-a dispus curatela, prevede textual ca se poate institui curatela "daca din cauza batranetii, a bolii sau a unei infirmitatii fizice, o persoana, desi capabila, nu poate personal sa-si administreze bunurile sau sa-si apere interesele in conditii multumitoare si, din motive temeinice, nu-si poate numi un reprezentant".

Conditia primara, sine qua non pentru numirea unui curator, este sa existe o persoana intr-una din situatiile aratate de text.

Parata H.M. despre care chiar reclamantii, prin actiune, afirma ca este decedata, nu mai este o persoana in termenii stabiliti de Decretul nr.31/1954 - privind persoanele fizice si juridice, pentru a putea fi reprezentata

Pentru aceste considerente, recursul reclamantilor a fost respins ca nefondat.

Alexandrina Mihai,
scoateti certificat de grefa, mergeti cu el la evidenta populatiei, aflati care sunt mostenitorii paratei decedate. In caz contrar, actiunea dvs va fi respinsa pe motiv lipsa capacitate procesuala de folosinta a persoanei chemate in judecata.Nu puteti sa chemati in judecata/sa va judecati cu o persoana decedata. In cazul in care in urma acestor demersuri decedata nu are urmasi vorbim de o mostenire vacanta, motiv pt care a trebui sa faceti cerere de introducere in cauza a Statului Roman ca mostenitor.
cereti amanunte avocatului angajat deja.
am inteles si va multumesc deosebit de mult pentru aceste lamuriri. Deci primul pas va fi certificatul de grefa, si adresarea la evidenta populatiei. inca o data va multumesc din suflet, acum am inteles ce am de facut!