Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... taxe si impozite asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

taxe si impozite asociatie proprietari

Asociatia noastra are 4 "angajati" cu conventie, carora le platim in total, 1150 lei si platim statului, 799 lei. Nu stiu cum se face calculul. Intrebarea mea este daca ar putea fi corecta aceasta suma de 799 lei, ea reprezentand 69% suplimentar fata de salariile platite.
Cred ca e ceva gresit in calcul, daca e vorba de conventii civile. E prea mult.
In cazul CIM-urilor ar fi prea putin.

Reveniti cu amanunte.
Aveti pe acesta pagina un calculator salarii. Introduceti suma nete si vedeti ce va da. Oricum notiunea de conventie civila nu mai exista deci este oblgatorui sa platiti pentru toti angajati toate taxele ca si cum ar fi angajati cu contract de munca. Daca e prea putin spunetii administratorului ca a gresit calculele si sa ma adauge la impozite.
aeg a scris:

Asociatia noastra are 4 "angajati" cu conventie, carora le platim in total, 1150 lei si platim statului, 799 lei. Nu stiu cum se face calculul. Intrebarea mea este daca ar putea fi corecta aceasta suma de 799 lei, ea reprezentand 69% suplimentar fata de salariile platite.

Daca ati acorda unui singur salariat suma neta de 1150 lei ar tebui sa platiti la stat 898 lei reprezentand 78% din suma neta de 1150.
Dar pentru ca platiti suma de 1150 la 4 persoane, scade un pic impozitul si platiti la stat doar 799 lei reprezentand 69% din cei 1150 net.
Asa ca nu este nimic anormal. Aceasta este fiscalitatea pe forta de munca in Romania.

Pentru a nu-mi "pune in cap" pe unii care se pricep la contabilitate, precizez ca baza de calcul a contributiilor la stat si a impozitului pe venit nu este suma ce o primeste omul "in mana" ci suma bruta care este stabilita in contractul de munca. Ori in cazul unui salariu de 1150 lei "in mana", salariul brut este de 1600 lei. Toate calculele pornesc de la aceasta suma de 1600 lei, rezultand, in final suma "de plata" catre salariat de 1150 lei, iar la sta se vireaza 898 lei. Iar cei 898 lei inseamna 56% din 1600 lei. Unii calculeaza si mai si, ajungand sa arate ca la cei 1600 lei brut angajatorul plateste doar 448 lei ceea ce reprezinta doar 28% fiscalitate. Depinde daca se vrea a se arata ca Romania are fiscalitatea cea mai mare din Europa ori se vrea a se arata ca avem o fiscalitate asemanatoare cu a altor tari europene.
Realitatea aste este: daca i se plateste unui salariat suma de 1150 lei angajatorul suporta 2048 lei.

Am facut acest comentariu ca si cum dumneavoastra ati avea salriati pe baza de contract individual de munca (CIM) si nu conventii sau contracte civile. Dar contributiile si impozitul sunt aproape la fel de mari si in cazul acestor conventii sau contracte civile. Acestea pot fi mai reduse in cazul pensionarilor sau altor categorii pentru care nu se retin si platesc unele contributii (somaj, sanatate, pensii, dupa caz).
adriantot a scris:

[...]

Daca ati acorda unui singur salariat suma neta de 1150 lei ar tebui sa platiti la stat 898 lei reprezentand 78% din suma neta de 1150.
Dar pentru ca platiti suma de 1150 la 4 persoane, scade un pic impozitul si platiti la stat doar 799 lei reprezentand 69% din cei 1150 net.
Asa ca nu este nimic anormal. Aceasta este fiscalitatea pe forta de munca in Romania.

[...]

=D>

Sper sa fie cat mai multi cei ce vor citi acest comentariu.
Va multumesc pentru raspunsuri, doar ca acum sunt putin confuza. Aici mi se spune cum ca notiunea de "conventie" nu mai exista, ori noi avem cu "angajatii" tocmai conventii. Am sa incerc sa caut acel calculator de salarii sa vad ce rezulta de-acolo.

Da, am incercat si cu acel calculator de salarii, doar ca este facut pentru salariati, se prevad bani si pentru fondul de concedii si altele, care nu exista pentru conventii civile, deci nu-mi foloseste la nimic. Va multumesc oricum.
aeg, utilizator