Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bunuri comune inainte de partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bunuri comune inainte de partaj

Sunt in apel la divort pentru custodia copilului iar, sotie e plecata din tara la munca. Pe langa bunurile normale avem si o masina cumparata cu bani comuni . Sotia nu a condus vreodata dar am trecut-o pe numele ei fiindca plecam din tara cand am achizitionat-o. Ea a instrainat masina si nu vrea sa ma lasa s-o folosesc din pura rautate, spun asta fiindca stie cam nevoie de masina , eu fiind inginer de meserie si avand pfa pe dirigentie de santier trebuie sa ma deplasez in diferite zone ale judetului unde sunt chemat. Din cate stiu nu o vanduse pana la inceputul lunii. Cum pot s-a recuperez fara sa incep un partaj findca nu se poate discuta cu sotia pe nicio tema. Ea s-a facut stapana peste toate bunurile si nu reusesc sa ma inteleg cu ea.
Va solutionati problema numai prin partaj judiciar
Daniela Iancu, Avocat
Sotia nu avea vpie sa instraineze un bun comun fara consimtamantul dvs. chiar daca era pe numele ei , fiind dobandit in timpul casatoriei.Solicitati divort si partaj si introduceti la p[artaj si masina.
Puteti depune o plangere pe 210 cod penal, furt intre soti cand unul din soti ia bunuri fara consimtamantul celuilalt .Plangerea se depune in termen de 60 de zile de la savarsirea faptei .
Sa inteleg ca un strain poate folosi masina pana la solutionarea partajului? Nu exista alta cale de recuperare maai rapida , stiu si eu ,o dau furata sau ceva de genul??