Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intabulare spatiu proprietate cooperatista
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intabulare spatiu proprietate cooperatista

Buna ziua
O cooperativa detine un spatiu la parterul unui bloc de locuinte.
Spatiul este construit , odata cu blocul in anii '80. Nu a fost intabulat si nici nu a facut obiectul vreunei tranzactii. Pentru intabulare se solicita de catre intabulator concesionarea terenului de sub cladire. S-au facut nenumarate demersuri la primarie pentru obtinerea acestui document de concesionare, toate soldate cu refuzul consilului local. Ce trebuie intreprins pentru intabularea spatiului cu pricina?
Mentionez ca sunt trei blocuri in localitate (rural) si la celelate doua spatii parter s-a facut intabularea cu mai multi ani in urma, acesta fiind in situatie similara cu celelate doua. Au fost construite din fonduri intercooparatiste si nimeni nu contesta proprietatea lor.
Astept un sfat , multumesc anticipat !
Nu cred ca se poate concesiona terenul de sub cladire, pentru ca astfel, restul proprietatilor, vor trebui sa plateasca "un impozit", impropriu spus, catre detinatorul terenului.
Prin urmare, terenul nu va fi concesionat, ci va ramane al Statului Roman, fiind platit un anumit impozit pe teren, de catre toti proprietarii de imobile din acea cladire, inclusiv de catre firma cooperatista.