Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungire detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungire detasare

Perioada initiala pe care s-a facut detasarea unui salariat se incheie in 01.11.2012. Dorim prelungirea cu 6 luni a detasarii, insa nu sunt in clar cu actele ce trebuie intocmite de aceasta data. Am inteles ca e nevoie de acordul angajatorului care detaseaza, a celui la care e detasata salariatului si neaparat si de acordul salariatului. Insa, ce acte intocmesc in acest sens? Se face ca in cazul detasarii initiale, respectiv adresa catre angajatorul care detaseaza privind solicitarea de forta de munca, acordul acestuia si numirea persoanelor care urmeaza a fi detasate, decizia de detasare, precum si acordul salariatului. Sau cum procedez? Multumesc frumos!
Actele sunt aceleasi ca si in cazul detasarii initiale , numai ca de data aceasta trebuie luat si acordul salariatului caruia urmeaza sa se prelungeasca durata detasariii.

Vedeti si acest link
[ link extern ]
Multumesc frumos! Acordul salariatului imbraca o forma anume sau e suficient: Subsemnatul......, identificat cu CI serie.... nr. ......., domiciliat in ................, angajat in functia de .................. in cadrul S.C. .................... S.R.L. aduc la cunostinta conducerii unitatii acordul meu referitor la prelungirea detasarii mele pe o perioada de 6 luni la S.C. .............. S.R.L. ?

Si ca urmare a acordului exprimat al salariatului, in continuare emit decizia de detasare.

Dupa cele 6 luni (prima prelungire), din cate am inteles, se pot face prelungiri succesive, atata vreme cat salariatul este de acord. Nu vad prevazuta nicio restrictie in acest sens, astfel ca, teoretic as putea detasa un salariat de ex 3 ani?
Subsemnatul......, identificat cu CI serie.... nr. ......., domiciliat in ................, angajat in functia de .................. in cadrul S.C. .................... S.R.L. va fac cunoscut ca sunt de acord cu prelungirea detasarii mele pe o perioada de 6 luni la S.C. .............. S.R.L. , incepand cu data de .........

Dupa obtinerea acestui acord, se va emite decizia de detasare care se va completa si transmite in REVISAL anterior datei de incepere a detasarii ... de exemplu, daca prelungirea detasaii este cu 01.11.2012 , atunci in REVISAl se va opera cel mai tarziu pana la data de 31.10.2012, inclusiv.
Multumesc! F utile informatii!
Din nou am o detasare care expira in data de 31.10.2013. As vrea prelungirea detasarii pe o perioada de 2 saptamani, respectiv 01.11 - 14.11.2013. Se poate face acest lucru sau prelungirile pot fi facute doar pe 6 luni. Sau maxim 6 luni si atunci ma incadrez in termenul maxim?
Multumesc!