Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj?

Am fost casatorit 6 ani dupa care am divortat.acum fosta a intentat procedura de partaj.pe timpul cand eram casatoriti,locuiam la mama.ea a investit in casa mai mulkte bunuri,eu aducand in casa un salariu considerabil.mama a murit intre timp iar eu am mostenit casa....cu ce se poate alege ea in urma partajului?cu casa sau bunurile care le-am dobandit impreuna in timpul casatoriei.pot dovedi cu acte ca si eu am adus sume considerabile in casa?ce as putea castiga sau pierde eu?
Buna ziua. In ceea ce priveste casa, daca a fost a mamei dvs si ati mostenit-o, fosta sotie nu are niciun drept. In ceea ce priveste bunurile achizitionate in timpul casatoriei trebuie sa faceti dovada veniturilor dvs urmand ca acestea sa fie partajate in functie de contributia fiecarui sot de catre instanta de judecata.