avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am dreptul ca fostă soție la locuința în care am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am dreptul ca fostă soție la locuința în care am stat ...

Am dreptul că și fostă soție la locuința în care am stat împreună cu soțul dacă a fost dobândită cu act de moștenire?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:04, 31 Decembrie 2023
Art. 340 C.civ. Bunurile proprii
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite prin moştenire legală,
legat saudonaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
......

Casa mostenita de sot inainte de casatorie este bun propriu , astfel ca nu poate face obiectul unui partaj de bunuri comune in cazul unui divort.
In situatia in care sotii prin munca si contributie comuna efectueaza imbunatatiri la imobilul mostenit de dvs. atunci sotia are un drept de creanta materializat in contravaloarea cotei sale de contributie din valoarea acestor imbunatatiri ( cota care poate fi solicitata in functie contributia efectiva a acesteia).
Daca e mostenita de sot, casa e bun propriu al lui la care dvs nu aveti dreptul, indiferent de cât ati locuit acolo.
Dacq ati investit în casa lui, aveti un drept de creanta, drept care se stinge la 3 ani de la divort.
Deci daca stiti ca ati investit și puteti proba asta, puteti sa cereti in instanta suma de bani.
A fost primită cu act de moștenire în timpul cât am fost casatoriti

gi-jane2 a scris:

Daca e mostenita de sot, casa e bun propriu al lui la care dvs nu aveti dreptul, indiferent de cât ati locuit acolo.
Dacq ati investit în casa lui, aveti un drept de creanta, drept care se stinge la 3 ani de la divort.
Deci daca stiti ca ati investit și puteti proba asta, puteti sa cereti in instanta suma de bani.

"A fost primita cu act de mostenire "
Ori a mostenit-o, ori a primit printr-un act. Trebuie sa știți exact cum. I s-a donat, I s-a vândut, a semnat un contract de intretinere, au murit parintii și el a mostenit? Nu exista a primit cu act de mostenire.
Despre "mostenire" nu se poate vorbi decât atunci când moare cineva.
Așadar...cum a dobândit soțul dvs bunul?

A murit vreo ruda de-a soțului, iar soțul dvs a dezbătut moștenirea după acea rudă și a obținut un certificat de moștenitor?

Sau acea rudă a încheiat cu soțul un contract din timpul vieții?
Și dacă da, ce fel de act? De vânzare, de donație, de întreținere, de renta viageră?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imobil mostenit inainte de casatorie-partaj/bunuri proprii si bunuri comune mariusbt1 mariusbt1 daca ma casatoresc cu o fata,si inainte de casatorie am primit mostenire de la parinti o casa ,persoana cu care ma iau,dupa 5 ani da divort,bunurile se ... (vezi toată discuția)
Drepturile sotiilor dupa casatorie asupra imobilului Alexandra Lucaciu Alexandra Lucaciu Părinții meu urmează să îmi dea in moștenire o casa la rosu. Nelămuririle mele sunt: -dupa căsătorie casa devine bun comun? -daca in timpul ... (vezi toată discuția)