Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj- hotarare fara apel
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj- hotarare fara apel

Este normal ca o instanta(Judecatoria Calarasi ) sa emita o hotarare de partaj fara apel,doar cu recurs in 15 zile?Pe 4 februarie am recursul.Daca nu cer instantei calificarea acestuia ca apel(din dorinta de a termina acest proces , intrucat dureaza de 3 ani),exista vreun pericol ca hotararea aceasta de la recurs sa fie cumva contestata si sa impiedice executarea? Multumesc anticipat!
Buna ziua,

daca valoarea bunurilor partajate este sub 1 miliard de lei vechi atunci calea de atac este recursul.
daca insa din eroare s-a stabilait ca in cauza calea de atac este recursul, atunci instanta superioara va pune in discutia prtilor calificarea caii de atac.

avocat Boncu
Judecarea ca recurs poate influenta executarea silita?Se mai poate modifica cuantumul sultei in recurs?
ionut c, utilizator
Buna ziua,

recursul nu este suspensiv de executare. Adica el nu suspenda executarea silita care se poate desfasura chiar daca este recursul pe rol. In cadrul recursului se poate cere suspendarea executarii silite dar numai cu plata unei cautiuni.
cu ocazia judecatii recursului se poate modifica orice aspect al hotararii fondului.

av. Boncu