avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Procedura achitarii cheltuielilor de judecata
Discuție deschisă în Executare silită

Procedura achitarii cheltuielilor de judecata

Doresc sa stiu care este procedura prin care se achita cheltuielile de judecata.
Precizez ca am pierdut un proces civil si trebuie sa achit partii adverse (persoane fizice) suma hotarata de instanta.
Am cateva intrebari si va rog respectuos sa-mi raspundeti:

1. Cum pot face plata sumei de bunavoie fara sa se ajunga la executare silita ?
2. Se poate face plata sumei in rate ?
3. Trebuie sa fiu anuntat de cineva (sa primesc vreun document prin Posta), sa astept vreo somatie de plata ?
4. In cazul in care s-ar ajunge la executare silita cam cat dureaza acest proces si ce cheltuieli suplimentare presupune (precizez ca procesul a avut loc in alt oras decat orasul meu de resedinta) ?

Ce ma sfatuiti, cum e mai bine sa procedez ?

Multumesc anticipat pentru raspuns !
Ultima modificare: Miercuri, 24 Octombrie 2012
ContSters268881, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters268881 , utilizator 12:35, 24 Octombrie 2012
1-Plata sumei o realizati pe numele persoanei in favoarea careia instanta a pronuntat solutie favorabila
2-Daca persoana accepta plata esalonata puteti comunica postal suma convenita
3-Nu
4-Nu exista legal prevazut termen in care sa se dispuna executarea silita
Impotriva executarii silite,daca exista motive reale si intemeiate ,partea interesata poate promova contestatie la executare
Multumesc frumos pentru raspuns.
Dar mai am niste nelamuriri si anume:

1. Este vorba de doua persoane in favoarea carora instanta a pronuntat solutie favorabila (pe una nici macar nu o cunosc).
Cum fac ? Trimit banii jumatate la unul si jumatate la celalalt ?

2. Nu stiu daca persoanele respective accepta plata esalonata din moment ce eu nu comunic cu acestia. Pot consemna o plata partiala prin CEC pe numele si la adresele postale ale celor doua persoane in favoarea carora instanta a pronuntat solutie favorabila ?

3. Presupunand ca ar incepe executarea silita, in acest caz eu trebuie sa primesc instiintare prin Posta de la Executor, pe care o pot contesta in termen de cate zile ???

4. Puteti sa-mi precizati cateva motive reale si intemeiate pentru care eu as putea promova contestatie la executare ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !

Cu stima,

Sorin
Ultima modificare: Miercuri, 24 Octombrie 2012
ContSters268881, utilizator
1-In lipsa detaliilor referitoare la cuantumul sumei datorate este hazardat a ne exprima cat din suma dispusa de instanta sa o avansati partilor
2-Puteti consemna plata partiala sau mandat cu confirmare de primire
3-15 zile
4-[ link extern ]
Multumesc frumos pentru precizari.

Toate cele bune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita mykiduta mykiduta Buna ziua,sotia mea a primit o comunicare de executare silita de la un BEJ din Bucuresti in numele celor de la [editat] Constanta pentru o datorie la o ... (vezi toată discuția)
Restituirea cautiunii andrerieu56 andrerieu56 Buna seara, Instanta de recurs a admis contestatia la executare si a anulat executarea silita prin hotarare irevocabila. Comunicarea inca nu am primit-o dupa ... (vezi toată discuția)
Poprire salar anamariacr anamariacr Buna ziua, Desi exista un proces in derulare privind contestarea la executare, totusi mi s-a pus poprire pe salar. De ce? Nu ar trebui ca procesul sa se ... (vezi toată discuția)