Forum Discuţii juridice Executare silită Procedura achitarii cheltuielilor de judecata
Discuție deschisă în Executare silită

Procedura achitarii cheltuielilor de judecata

Doresc sa stiu care este procedura prin care se achita cheltuielile de judecata.
Precizez ca am pierdut un proces civil si trebuie sa achit partii adverse (persoane fizice) suma hotarata de instanta.
Am cateva intrebari si va rog respectuos sa-mi raspundeti:

1. Cum pot face plata sumei de bunavoie fara sa se ajunga la executare silita ?
2. Se poate face plata sumei in rate ?
3. Trebuie sa fiu anuntat de cineva (sa primesc vreun document prin Posta), sa astept vreo somatie de plata ?
4. In cazul in care s-ar ajunge la executare silita cam cat dureaza acest proces si ce cheltuieli suplimentare presupune (precizez ca procesul a avut loc in alt oras decat orasul meu de resedinta) ?

Ce ma sfatuiti, cum e mai bine sa procedez ?

Multumesc anticipat pentru raspuns !
ContSters268881, utilizator
1-Plata sumei o realizati pe numele persoanei in favoarea careia instanta a pronuntat solutie favorabila
2-Daca persoana accepta plata esalonata puteti comunica postal suma convenita
3-Nu
4-Nu exista legal prevazut termen in care sa se dispuna executarea silita
Impotriva executarii silite,daca exista motive reale si intemeiate ,partea interesata poate promova contestatie la executare
Multumesc frumos pentru raspuns.
Dar mai am niste nelamuriri si anume:

1. Este vorba de doua persoane in favoarea carora instanta a pronuntat solutie favorabila (pe una nici macar nu o cunosc).
Cum fac ? Trimit banii jumatate la unul si jumatate la celalalt ?

2. Nu stiu daca persoanele respective accepta plata esalonata din moment ce eu nu comunic cu acestia. Pot consemna o plata partiala prin CEC pe numele si la adresele postale ale celor doua persoane in favoarea carora instanta a pronuntat solutie favorabila ?

3. Presupunand ca ar incepe executarea silita, in acest caz eu trebuie sa primesc instiintare prin Posta de la Executor, pe care o pot contesta in termen de cate zile ???

4. Puteti sa-mi precizati cateva motive reale si intemeiate pentru care eu as putea promova contestatie la executare ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !

Cu stima,

Sorin
ContSters268881, utilizator
1-In lipsa detaliilor referitoare la cuantumul sumei datorate este hazardat a ne exprima cat din suma dispusa de instanta sa o avansati partilor
2-Puteti consemna plata partiala sau mandat cu confirmare de primire
3-15 zile
4-[ link extern ]
Multumesc frumos pentru precizari.

Toate cele bune.